Babské rady na hemoroidy, které fungují a které ne

Poradíme vám, které babské rady na hemoroidy opravdu fungují a které naopak ne.

Babské rady na hemoroidy

Babské rady na hemoroidy, které fungují

Sedací koupele s dubovou kůrou

Dubová kůra patří mezi zcela typické babské rady na hemoroidy a i odborníci potvrzují, že skutečně funguje. Dubová kůra má totiž jedinečné stahující účinky a navíc koupel v teplé vodě pomáhá uvolnit střeva, tudíž zlepší průchod stolice a sníží nepříjemné tlaky spojené s hemoroidy. 

Kaštan koňský

Kaštan koňský je bohatý na triterpeny a flavonoidy díky nimž se zvyšuje odolnost žilních stěn a zároveň se zlepšuje jejich pružnost. Krom toho působí protizánětlivě, tlumí otoky a snižuje bolest.

Mějte na paměti, že kaštan koňský může být pro člověka toxický. Proto jej vždy aplikujte jen v omezených dávkách a přesně tak, jak je uvedeno na přípravcích s obsahem kaštanu.

Vilín

Vilín snižuje bolesti, svědění, působí protizánětlivě a díky svým stahujícím účinkům zmírňuje krvácení, které je spojeno s vnitřními hemoroidy. Mohou za to taniny a oleje, jež jsou v něm obsažené.

Jitrocel

Mezi další oblíbené babské rady na hemoroidy patří jitrocel. Pravdou je, že jitrocelové masti sice mají významné hojivé účinky, pro léčbu hemoroidů se ovšem více hodí jitrocel ve formě doplňku stravy. K dostání je obvykle pod názvem psyllium a pozitivně ovlivňuje naše trávení a změkčuje stolici.

Aloe vera

Aloe vera působí hojivě a významně tak urychluje léčbu hemoroidů. Je však nutné aplikovat čistý gel z aloe vera bez dalších, zejména syntetických, přísad a parfemací.

Epsomská sůl

Epsomská sůl obsahuje hořčík, který v těle působí protizánětlivě a také sírany, jež mají detoxikační účinky. Kombinace obou těchto složek pak zmírňuje bolesti, snižuje krevní tlak, působí proti krevním sraženinám a navíc posiluje žilní stěny.

Babské rady na hemoroidy, které jsou zbytečné

Jablečný ocet

Jablečný ocet patří mezi zcela typické babské rady na hemoroidy a pravdou je, že na určitou chvíli může přinést úlevu od svědění či bolestí. Odborníci se však shodují na tom, že mnohem pravděpodobněji poškodí pokožku v postižené oblasti, tím průběh hemoroidů ještě zhorší a výrazně tak oddálí jejich zahojení.

Tea tree oil

Olej z čajovníku má sice antiseptické a protizánětlivé účinky, o tom, zda zlepšuje průběh léčby hemoroidů však lékaři stále pochybují a vědecké studie zatím zcela chybí. Odborníci jej proto nedoporučují.

Chlazení

Pravdou je, že ledování a chlazení může ulevit od nepříjemných bolestí, svědění a pálení, které hemoroidy obvykle provází. Účinky na urychlení léčby a zhojení hemoroidů však v žádném případě nemá.

Další možnosti domácí léčby hemoroidů

Pokud se chcete vyhnout pochybnostem o tom, které babské rady na hemoroidy fungují a které ne, spolehněte se na postupy, jež jsou jednak lékařsky doporučené a také léty osvědčené. Jsou to:

Masti a čípky

Masti a čípky obvykle obsahují glycerol a další léčivé přísady, které urychlují hojení hemoroidů. Navíc v nich také bývá lidokain nebo jiné znecitlivující složky, jež se postarají o rychlou a zároveň poměrně dlouhodobou úlevu od nepříjemných průvodních jevů.

Změna životního stylu

Úprava životního stylu pomůže předejít vzniku hemoroidů. Jsou totiž stavy, jako je například nadváha, stres a také dlouhodobé sezení, které vzniku hemoroidů vysloveně nahrávají a těm je dobré se vyhnout. Pomůže v tom například:

  • Jídelníček postavený na čerstvých potravinách a hlavně vláknině.
  • Optimální pitný režim, díky němuž nebudeme trpět zácpou, a tudíž snížíme riziko vzniku hemoroidů.
  • Pravidelný pohyb. Ten na jedné straně pomůže udržet naše tělo v kondici a daleko od nadváhy či dokonce obezity a na straně druhé zaručí, že bude docházet k dostatečnému pohybu střev a my se tak vyhneme zácpě.
  • Důkladná hygiena pomáhá urychlit léčbu a hojení hemoroidů. Ideální je po každé stolici umýt anální oblast vlažnou vodou a osušit vždy čistým ručníkem. Pokud naše momentální situace takovou hygienu nedovoluje, hodí se použít vlhčený toaletní papír.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

Hemoroidy a sezení

Proč hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením

Hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením, zejména v kanceláři. Vysvětlíme proč a jak jim předcházet.

Mýty o hemoroidech

Mýty o hemoroidech

Hemoroidy mohou postihnout každého alespoň jednou v životě, ale spoustu lidí ohledně nich trápí nedostatečná informovanost. Často se šíří polopravdy a úplné nesmysly. Pojďme se tedy podívat na některé z nejčastějších omylů a dát jim správnou perspektivu.

hemoroidy a sport

Hemoroidy a sport: Jaký vliv mají některé aktivity na jejich vznik a rozvoj?

I když dobrá kondice snižuje riziko hemoroidů, některé sporty je mohou zvýšit. Řekneme vám, které a jak je provozovat bezpečně.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.