Prevence vzniku hemoroidů

Vzniku a návratu hemoroidů zabrání a potíže s hemoroidy zmírní několik vcelku jednoduchých opatření:

Strava bohatá na vlákninu

Zahrňte do svého každodenního jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, tedy zeleninu, ovoce, ořechy a celozrnné produkty. Změkčíte tím stolici a usnadníte její průchod střevy. Máte-li pocit, že nedokážete běžnou stravou přijímat dostatek vlákniny, sáhněte po doplňcích stravy.

Optimální pitný režim

Pijte dostatek tekutin. Dostatek přitom znamená 0,5 litru na každých 15 kg tělesné hmotnosti a tekutinami je myšlena především čistá pramenitá voda, případně neslazené bylinné a ovocné čaje nebo výjimečně i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Optimální množství tekutin zajistí, že stolice nevyschne, nedojde tedy k zácpě a vyprazdňování bude snadné.

Pravidelný pohyb

Méně seďte a více se hýbejte. Fyzická aktivita jednak zaručí pohyb střev, čímž se sníží tlak na anální oblast a také povzbudí trávení, což pomáhá k bezproblémovému vyprazdňování. Stačí půl hodina svižné chůze denně.

Častá hygiena

Dbejte na dostatečnou hygienu. Zbytky stolice by totiž mohly způsobit podráždění konečníku, a ten by se tak mohl stát náchylnější ke vzniku hemoroidů. Anální oblast omývejte po každé stolici vlažnou vodou a následně důkladně, ale jemně osušte čistým ručníkem.

Tlak pod kontrolou

Při vyprazdňování příliš netlačte a nevysedávejte dlouho na toaletě. Podvědomý, silný nebo dlouhodobý tlak vyvíjený na střeva totiž významně zvyšuje riziko vzniku hemoroidů.

Zdravá hmotnost

Udržujte si zdravou hmotnost. Nadváha a obezita totiž vedou k výraznému zvýšení rizika vzniku hemoroidů, neboť nadbytečný tuk, zejména ten, který se ukládá v břišní oblasti, vyvíjí silný tlak na žíly a cévy konečníku i tlustého střeva.

O hemoroidech

Léčba a úleva

Zjistit více

Příčiny

Zjistit více

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.