Chronické průjmy zvyšují tlak na konečník.
Často se opakující namáhavé tlačení na stolici zvyšuje napětí ve střevech.
Dlouhodobé sezení, ať už na tvrdé židli, nebo třeba na sedle kola, zvyšuje tlak na anální oblast.
Rostoucí plod vyvíjí trvalý tlak na orgány břišní dutiny včetně tlustého střeva. Během porodu se tento tlak ještě násobně zvyšuje.
Nadměrné kilogramy vyvíjejí silný tlak na žíly a cévy okolo konečníku a tlustého střeva. U lidí, kterým se ukládá tuk zejména v břišní oblasti, je riziko vzniku hemoroidů nejvyšší.
Zvedání objemných těžkých břemen zvyšuje tlak na břišní dutinu. Riziko vzniku hemoroidů hrozí zejména netrénovaným jedincům.
Ani jedna činnost sice sama o sobě hemoroidy nezpůsobí, obě ale mohou výrazně zhoršit průběh těch stávajících.
S přibývajícími roky dochází ke ztrátě pružnosti tkání a cév, což nahrává vzniku hemoroidů. Nejčastěji se hemoroidy objevují u lidí nad 45 let. V poslední době však přibývá i mladších pacientů, a to hlavně v souvislosti s nadváhou.
Vláknina usnadňuje průchod stolice střevy. Pokud je jí ve stravě nedostatek, stolice se dostává z těla ven mnohem obtížněji, což vede ke zvyšování nitrobřišního tlaku, a tudíž i ke zvýšení rizika vzniku hemoroidů.
Jestliže na hemoroidy trpěli vaši rodiče, zvyšuje se pravděpodobnost, že postihnou i vás.
Jedná se o široké spektrum vrozených poruch, které se naštěstí vyskytují vzácně.
Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.