Proč hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením

Hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením, zejména v kanceláři. Vysvětlíme proč a jak jim předcházet.

Hemoroidy a sezení

Jedním z faktorů, jež se významně podílí na vzniku hemoroidů, je sezení, zejména to dlouhodobé v kanceláři. Vysvětlíme vám, proč tomu tak je a také poradíme, jak se dá hemoroidům předcházet, i když sedavému způsobu života se vyhnout nelze. Správné sezení však může významně pomoci minimalizovat toto riziko.

Proč je dlouhodobé sezení tak rizikové

Hemoroidy jsou oteklé žíly v oblasti konečníku. Vzhledem k tomu, že dlouhodobé sezení vyvíjí právě na tuto oblast lidského těla souvislý tlak, je jedním z hlavních rizikových faktorů pro jejich vznik, zhoršení stavu i návrat. Když se k sedavému zaměstnání přidá ještě pár kilogramů navíc, jeho vliv se značně umocní.

Při dlouhém sezení může být navíc narušen průtok krve do dolní části těla. Tím dochází k jejímu hromadění v cévách v oblasti pánve a jejich následnému zduření, tedy vzniku hemoroidů.

Vedle toho s sebou dlouhodobé sezení často nese také nedostatek fyzické aktivy, tudíž i sníženou činnost trávicího systému. Následkem bývá zácpa, která je dalším rizikovým faktorem pro vznik hemoroidů.

Jak předcházet vzniku hemoroidů

Dlouhodobému sezení se ale v mnoha případech nelze nijak vyhnout. Vedle běžných preventivních rad, jako je například změna stravovacích návyků a dodržování pitného režimu, pro vás máme i několik tipů, jak snížit nebo kompenzovat vliv častého sezení na vznik hemoroidů:

  • Pořiďte si kvalitní ergonomickou židli s bederní opěrkou a nastavitelnou výškou, která bude podporovat správné držení těla. Sedák židle by měl být spíše měkký. Sezením na tvrdém povrchu se totiž riziko rozvoje hemoroidů zvyšuje.
  • Dělejte v sezení pravidelné přestávky. Jednou za hodinu se na pár minut postavte, protáhněte se, projděte se a můžete pokračovat dál.
  • Ujistěte se, že váš pracovní stůl a monitor jsou správně nastaveny, abyste nemuseli naklánět tělo příliš dopředu, což by mohlo zvyšovat tlak na pánevní oblast.
  • Alespoň třikrát do týdne se věnujte intenzivní fyzické aktivitě. Záleží přitom jen na vás, zda půjde o organizovaný sport nebo například dlouhé procházky v přírodě. Jde hlavně o prokrvení organismu.
  • Posilujte svaly pánevního dna. Pravidelné cvičení má totiž hned několik výhod – posilování zlepšuje cirkulaci krve a také kontrolu nad pohyby střev, čímž snižuje riziko přílišného tlačení během stolice. Silné svaly pánevního dna si navíc lépe poradí s tlakem, jež na ně působí.

Jak posilovat svaly pánevního dna

Kegelovy cviky spočívají v opakovaném stahování a uvolňování svalů pánevního dna (podobně jako když člověk zadržuje a uvolňuje moč). Stah držte několik sekund a následně uvolněte. Cvičte alespoň 10 minut v kuse a ideálně opakujte několikrát denně.

Zvedání pánve – položte se na záda, pokrčte kolena, chodidla by měla být zhruba pod nimi. Zvedejte pánev, současně zatínejte pánevní svaly a spodní břišní svaly. Cvičte alespoň 10 minut každý den.

Vakuové cvičení se zaměřuje na posílení svalů pánevního dna a těch břišních. Stůjte s nohama rozkročenýma na šířku boků. Nejprve vydechněte veškerý vzduch z plic a poté i z břicha. Břišní svaly stáhněte směrem k páteři a snažte se v tomto absolutním výdechu vydržet 10 – 20 sekund. Poté se normálně nadechněte a cvik opakujte 5x – 10x.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

Mýty o hemoroidech

Mýty o hemoroidech

Hemoroidy mohou postihnout každého alespoň jednou v životě, ale spoustu lidí ohledně nich trápí nedostatečná informovanost. Často se šíří polopravdy a úplné nesmysly. Pojďme se tedy podívat na některé z nejčastějších omylů a dát jim správnou perspektivu.

hemoroidy a sport

Hemoroidy a sport: Jaký vliv mají některé aktivity na jejich vznik a rozvoj?

I když dobrá kondice snižuje riziko hemoroidů, některé sporty je mohou zvýšit. Řekneme vám, které a jak je provozovat bezpečně.

Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Hemoroidy v těhotenství jsou častým problémem, který se objevuje během těhotenství a po porodu.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.