10. ledna, 2022

Jak se vypořádat s hemoroidy po porodu

Pro novopečenou maminku jsou hemoroidy po porodu to poslední, čím by se chtěla zabývat. Přesto, že ve většině případů nejsou vážným zdravotním problémem, jsou velmi nepříjemné a když se objeví, netoužíme po ničem jiném, než se jich rychle zbavit. Poradíme vám, jak na to.

Hemoroidy po porodu

Hemoroidy (lidově hemeroidy) po porodu jsou častým problémem, který může způsobit nepříjemné příznaky, jako jsou bolesti a svědění. Nebojte se však, existuje řada způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat. Poskytneme vám užitečné tipy, jak zmírnit příznaky a urychlit hojení, abyste se co nejdříve zbavili hemoroidů po porodu a mohli si naplno užít mateřství.

Hemoroidy jsou oteklé žíly uvnitř (vnitřní hemoroidy) nebo okolo (vnější hemoroidy) konečníku. Mezi typické příznaky hemoroidů patří:

  • otok
  • pálení
  • bolest při stolici
  • jasně červená krev při stolici
  • hlen při stolici

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Proč se objevují hemoroidy po porodu

Již během těhotenství dochází v těle ke změnám, které výrazně přispívají k rozvoji hemoroidů:

  • Rostoucí plod vyvíjí neustálý tlak na střeva a rektum. 
  • Objem krve v těle se zvyšuje až o 40 %, tudíž roste i tlak na všechny žíly.
  • Dochází k významným hormonálním změnám, zejména k produkci progesteronu, který má za následek uvolňování svalů pánevního dna. 

Následný vaginální porod, vzhledem k obrovskému tlaku vyvíjenému na pánevní oblast, celou situaci ještě zhorší.

Mnohdy navíc pohyb střev během porodu způsobí zácpu. Vzniká tak začarovaný kruh, kdy je třeba vyvíjet tlak na střeva, aby došlo k jejich vyprázdnění, zároveň ale tento tlak způsobuje hemoroidy nebo zvětšuje ty již vzniklé. Není tedy výjimkou, že novopečená maminka má strach jít na toaletu, dochází k vysušení stolice a zácpa se umocňuje.

Jak odstranit hemoroidy po porodu

Volně dostupné gely na hemoroidy i po porodu

Na hemoroidy po porodu vyzkoušejte například rektální krém Procto-Glyvenol, který kromě hojivých složek, jež se postarají o urychlení léčby, obsahuje také lidokain, jež téměř okamžitě ulevuje od nepříjemných průvodních jevů. 

Sedací koupele

Koupele z dubové kůry, kaštanu koňského nebo epsomské soli mají vynikající stahující a zároveň hydratační účinky, působí proti otokům a navíc jsou přirozeně antibakteriální, takže urychlují proces hojení. Koupel by měla trvat 10 – 15 minut a ideální je provádět ji 2 – 3x denně. 

Čípky

Rektální čípky obsahují složky, jež pomáhají urychlit hojení a zároveň ulevují od nepříjemných průvodních jevů.

Odpočinek

Kdykoli je to jen trochu možné, odpočívejte vleže. Jednak tím zmírníte nitrobřišní tlak na střeva i rektum, a zároveň podpoříte regeneraci těla. Vyhněte se i náročným fyzickým aktivitám. Během nich se totiž zvyšuje tlak na střeva i na konečník a proces hojení hemoroidů se prodlužuje.

Pitný režim

Abyste se vyhnuli zácpě, dopřejte svému tělu zvýšený příjem tekutin. Pijte čistou pramenitou vodu, případně ovocné či bylinné čaje nebo čerstvé džusy. Po dobu, co vás trápí hemoroidy, se vyhněte černému čaji, kávě a samozřejmě i alkoholu.

Jídelníček

Pamatujte na to, že váš jídelníček musí obsahovat hodně vlákniny. Ta totiž pomáhá předcházet zácpě. Ve vašem běžném jídelníčku by tedy neměla chybět čerstvá zelenina, ovoce nebo také celozrnné pečivo.

Hygiena

Po každé stolici důkladně, ale jemně očistěte anální oblast. Ideálně vlažnou čistou vodou. Pokud ji nemáte k dispozici, využijte vlhčený toaletní papír. Zároveň ale pamatujte na to, že veškeré hygienické prostředky, jako je třeba běžný toaletní papír nebo i ten vlhčený, menstruační vložky a také mýdla, musí být zásadně bez parfemace a barviv.

Toaleta

Jakmile cítíte potřebu, okamžitě jděte na toaletu. Zadržování stolice způsobuje její vysušení a vede k zácpě.

Posilujte

Kegelovy cviky pomohou zpevnit svaly pánevního dna, čímž se výrazně snižuje riziko vzniku dalších hemoroidů.

Doplňky stravy

Jestliže vás stále trápí zácpa a díky ní se nemůžete hemoroidů po porodu zbavit, sáhněte po některém z doplňků stravy, které změkčují stolici. Obvykle jsou na bázi vlákniny, a tak by měly být zcela bezpečné jak pro vás, tak i pro kojeného novorozence. Vždy se však o jejich užívání raději poraďte s lékařem. 

Kdy navštívit lékaře s hemoroidy po porodu

Dobrou zprávou je, že při pečlivé domácí péči, většina hemoroidů sama zmizí. Pokud ale i přes svědomité dodržování léčebných procesů vaše potíže přetrvávají nebo se dokonce váš zdravotní stav zhoršuje či stále pozorujete krvácení z konečníku, neotálejte a obraťte se na svého lékaře. V některých případech je totiž k odstranění hemoroidů po porodu nutný chirurgický zákrok.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Další články

stolicka na záchod

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.