Přihlaste se k našemu newsletteru a získejte zdarma e-book s praktickými tipy, jak předcházet hemoroidům a účinně zmírnit jejich příznaky.
12. května, 2025
Hemoroidy, nepříjemné žilní onemocnění, postihují značnou část populace. V článku vám vysvětlíme vám a jak hemoroidy vznikají.
Hemoroidy nepatří mezi nejoblíbenější témata, ale pozornost si zaslouží zcela právem. Toto žilní onemocnění totiž postihuje více než polovinu populace starší 50 let. Vysvětlíme proč a kde hemoroidy vznikají a co pro sebe můžete udělat, abyste se nezařadili mezi pacienty s tímto nepříjemným problémem.
Hemoroidy jsou rozšířené a oteklé cévní pleteně v konečníku a/nebo okolo řitního otvoru.
Vnitřní hemoroidy se vyskytují uvnitř konečníku a obvykle nejsou viditelné ani snadno hmatatelné. Při vyprazdňování ovšem tvoří „překážku“ pro stolici a kvůli podráždění mohou začít krvácet. Krvácení poznáte podle jasně červené krve na stolici a toaletním papíře. Vnitřní hemoroidy mohou vyhřeznout ven z konečníku a způsobit bolest či další potíže.
Vnější hemoroidy vznikají v okolí řitního otvoru a ohlásí se svěděním, bolestí či otokem. Tento typ hemoroidů lze nahmatat a stejně jako vnitřní hemoroidy se mohou projevit krvácením při vyprazdňování. Mnoho lidí se nesprávně domnívá, že hemoroidy jsou pouze vnější. Ani jeden typ hemoroidů byste ale neměli podceňovat.
Důvody vzniku hemoroidů se dají shrnout do několika hlavních bodů.
Riziko výskytu hemoroidálního onemocnění roste s přibývajícím věkem. Hemoroidy se ovšem netýkají pouze osob starších 50 let, postihnout mohou i mladší generaci. Podílí se na tom mimo jiné pasivní způsob života, zejména dlouhodobé sezení bez přestávek. U žen je rizikové také těhotenství – většina pacientek s hemoroidy má za sebou alespoň jedno těhotenství.
S hemoroidy si můžete v mnoha případech poradit sami pomocí volně prodejných čípků a mastí. Samoléčba je podle aktuálního průzkumu na téma hemoroidů nejběžnějším postupem – volí ji téměř 90 % osob s příznaky hemoroidů. Pokud je ale krvácení při vyprazdňování příliš silné a domácí léčba nepřinese během několika dní žádnou úlevu, měli byste se vydat k lékaři.
Pokud se zrovna potýkáte s hemoroidy, je obzvlášť důležité dbát na snadné vyprazdňování. Nezapomínejte proto na dostatek tekutin a zařaďte do jídla více vlákniny.
Pokud si hemoroidy vyžádají léčbu u lékaře, přesný léčebný postup vám vysvětlí lékař na základě vyšetření v ordinaci. Může se jednat například o užívání léků na žilní onemocnění, miniinvazivní zákroky nebo operaci. K té se ovšem přistupuje pouze v nejzávažnějších případech.
Hemoroidy mají leccos společného s křečovými žilami. Při hemoroidech se zhoršuje odtok krve ze žil konečníku, což znamená, že se v nich krev hromadí a žíly otékají. Při křečových žilách se děje totéž na dolních končetinách. Odborné studie ukazují, že hemoroidy jsou rizikovým faktorem pro vznik žilních onemocnění na dolních končetinách. Více než polovina pacientů s hemoroidy má podle nejnovějších poznatků zároveň příznaky hemoroidů i chronického žilního onemocnění.
Na veřejnosti často zaznívá slovo hemeroidy. Jedná se o nepřesný, hovorový výraz. Správné pojmenování nemoci zní hemoroidy. Slovo pochází z řeckého výrazu haimorrhoides flebes – krvácející žíly.
Zdroje:
Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.