Vysvětlíme vám, proč se hemoroidy v těhotenství objevují, proč právě gravidita zvyšuje riziko jejich vzniku a hlavně poradíme, jak se s nimi co nejúčinněji vypořádat.
Hemoroidy v těhotenství jsou častým problémem, který postihuje mnoho žen během těhotenství a může způsobovat velké nepohodlí a bolest.
Zvýšený objem krve: Během gravidity koluje v ženském těle o 30 – 40 % více krve než obvykle. Zároveň se tok krve zpomaluje a děloha, zvětšující se v důsledku rostoucího plodu, vyvíjí čím dál větší tlak na konečník a žíly v oblasti pánve. Výsledkem pak bývá rozšíření drobných žilek v těchto partiích a tudíž i výrazně vyšší riziko vzniku hemoroidů.
Zácpa: Až každou druhou ženu trápí v těhotenství zácpa. Na vině je zvýšená hladina hormonu progesteronu, který má přímý vliv na uvolnění svalů pánevního dna. Díky tomuto uvolňování dochází ke zpomalení pohybu střev, stolice se vysušuje a znesnadňuje se její průchod. V posledním trimestru pak může být příčinou zácpy také tlak dělohy na střeva a konečník. Obecně pak platí, že nedostatečná průchodnost střev zvyšuje riziko vzniku hemoroidů.
Tlačení: Aktivní tlačení, jak při stolici, tak především při samotném vaginálním porodu, zvyšuje tlak na rektální oblast, a proto s ním roste i riziko vzniku hemoroidů.
Symptomy se liší podle toho, zda se jedná o hemoroidy vnější nebo vnitřní.
Externí hemoroidy jsou patrné jako drobné uzlíky u řitního otvoru. Mívají až fialovou barvu a může je doprovázet otok, mezi jejich další příznaky patří svědění, pálení či podráždění v oblasti rekta.
Interní hemoroidy naopak nejsou viditelné a zpravidla ani hmatatelné, neboť se vytvářejí na vnitřní stěně konečníku. Spolehlivě se poznají podle jasně červené krve, která se objevuje na stolici nebo na toaletním papíru. Zároveň je může provázet bolest při tlačení a hlen v exkrementech.
Dlouhodobě neléčené vnitřní hemoroidy mohou způsobit vyhřeznutí části konečníku, navíc jsou jejich příznaky snadno zaměnitelné s nádorem tlustého střeva, tudíž je vhodné jejich výskyt vždy konzultovat s lékařem.
Dobrou zprávou je, že hemoroidy vzniklé v období gravidity, obvykle samy vymizí do několika týdnů po porodu. Jen ve výjimečných případech se stává, že je nutné se podrobit drobnému chirurgickému zákroku. Přesto existuje řada postupů, které pomáhají toto období výrazně zkrátit nebo alespoň ulevují od nepříjemných symptomů, jež provázejí hemoroidy v těhotenství. Jsou to:
Jídelníček – konzumujte velké množství vlákniny. Ta je obsažena hlavně v zelenině, ovoci a také celozrnném pečivu.
Pitný režim – pijte dostatečné množství neslazených a nesycených tekutin.
Životní styl – přidejte do každodenního programu pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu.
Hygienické potřeby – používejte neparfémovaný toaletní papír, mýdla, krémy, vlhčené ubrousky atd.
Posilování – alespoň obden provádějte cviky na posílení pánevního dna.
Sezení – pokud máte sedavé zaměstnání, alespoň 1x za hodinu vstaňte ze židle a projděte se. Neseďte na tvrdém povrchu. Pomoci může například měkká podložka na židli.
Stolice – dbejte na pravidelnou stolici, mělo by k ní docházet alespoň 1x za dva dny.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.