3. ledna, 2022
Diskomfort při sezení, bolesti při stolici nebo také krvácení. To jsou symptomy, jež mohou signalizovat hemoroidy, ale i jiné zdravotní potíže. Poradíme vám, jak poznat hemoroidy a jakou pro ně zvolit léčbu.
Hemoroidy (lidově hemeroidy) jsou často se vyskytujícím zdravotním problémem, který může být pro pacienty nepříjemný a bolestivý. V tomto článku se zaměřujeme na klíčové informace, jak poznat hemoroidy a jaké jsou jejich hlavní symptomy.
Mezi typické příznaky hemoroidů patří:
Hemoroidy jsou oteklé nebo zanícené žíly, které za normálních okolností pomáhají s vyprazdňováním. Objevují se buď uvnitř rekta nebo okolo řitního otvoru:
Vnější hemoroidy vznikají rozšířením povrchových podkožních cév a zcela typicky je možné je nahmatat coby drobné uzlíky v oblasti řitního otvoru. Mohou mít nafialovělou barvu a pro jejich léčbu se více hodí rektální krémy. Často je doprovází svědění, nepohodlí při sezení a bolest př vyprazdňování. Z lékařského pohledu jsou méně závažné.
Vnitřní hemoroidy nejsou ani viditelné, ani je nelze nahmatat a jelikož vznikají v místech, kde nejsou žádná nervová zakončení, ani samy o sobě nebolí. Přesto je mnohdy doprovází nepříjemné pocity při vyprazdňování, a to proto, že stolice je při tlačení nucena překonávat překážky. Charakteristické jsou pro ně hlen a hlavně jasně červená krev na stolici nebo na toaletním papíru. Pro jejich léčbu jsou účinnější čípky. Pokud nejsou vnitřní hemoroidy léčeny, může dojít až k vyhřeznutí konečníku, které může být při dlouhodobém zanedbání péče i nevratné.
Hemoroidy se objevují proto, že dochází ke zvýšenému tlaku na stěny cév v oblasti konečníku. To může mít celou řadu příčin:
Přesto, že jsou hemoroidy velmi nepříjemné, neohrožují člověka na životě a ve většině případů je lze vcelku úspěšně léčit. Jak poznat hemoroidy jsme si už řekli, teď vám poradíme, jak je léčit:
Léky – pro léčbu hemoroidů se hodí čípky a masti, které mají stahující účinky a také ulevují od nepříjemných průvodních jevů.
Jídelníček – dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval dostatek vlákniny, tedy čerstvé zeleniny a celozrnných produktů. Pokud to není možné, můžete dodávat tělu vlákninu v podobě doplňků stravy
Pitný režim – optimální pitný režim pomáhá předcházet zácpě. Adekvátní je vypít 0,5 litru tekutin na každých 15 kg tělesné hmotnosti. Mezi vhodné tekutiny patří čistá voda nebo neslazené bylinné či ovocné čaje, občas se hodí i čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy. Naopak nevhodné jsou sycené limonády a džusy z koncentrátů. Káva a černý ani zelený čaj nebo alkohol se do pitného režimu nezapočítávají, neboť organismus odvodňují.
Pohyb – pravidelný pohyb přispívá ke správnému trávení, tím se snižuje riziko vzniku zácpy a tudíž i hemoroidů.
Hygiena – po každé stolici omyjte oblast konečníku vlažnou vodou a jemně, ale důkladně ji osušte. V situacích, kdy taková hygiena není možná, nahraďte běžný toaletní papír tím vlhčeným.
Tlak – snižte tlak v konečníku, jděte na stolici hned, když cítíte potřebu. Zadržování stolice totiž vede k jejímu vysušení a tedy i zhoršené průchodnosti střevy.
Jestliže domácí léčba hemoroidů nezabírá nebo se u vás hemoroidy objevují velmi často, je vhodné navštívit lékaře. Ten zpravidla navrhne jiné, účinnější, formy léčby. Zároveň neváhejte s návštěvou ordinace, pokud se společně se stolicí objevuje krev, která není jasně červená, ale spíše tmavá. Může se totiž jednat o jiné onemocnění.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Zdroje
Autor: Lenka Kolková
Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.