4. ledna, 2022

Kdy používat čípky na hemoroidy

Poradíme vám, v jakých případech jsou čípky na hemoroidy účinnější než masti či jiné přípravky a také vám vysvětlíme, jak je správně používat.

Čípky na hemoroidy

Hemoroidy (lidově hemeroidy) jsou zvětšené krevní cévy ve vnitřní části konečníku nebo u jeho okraje a patří mezi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Avšak čípky na hemoroidy mohou přinést úlevu. Mezi typické příznaky, které je provázejí, patří:

 • jasně červená krev na stolici
 • svědění
 • pálení
 • otoky
 • bolest při stolici

Jak fungují čípky na hemoroidy

Čípky na hemoroidy jsou pevné přípravky určené ke vkládání do konečníku. Tam se pomalu rozpouští a jsou absorbovány tkání. Některé čípky urychlují hojení a zmírňují příznaky, zatímco jiné uvolňují zácpu, jež průběh hemoroidů výrazně zhoršuje. Obvykle jsou složeny z oleje nebo jiného mastného základu a léčivých látek. Čípky Procto-glyvenol navíc obsahují lidokain, tedy analgetikum, které rychle tiší bolest, svědění a další nepříjemné průvodní jevy. 

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Čípky versus masti

Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější:

 • Vnitřní hemoroidy se vyskytují uvnitř konečníku, nejsou viditelné, jen těžko je nahmatáme, provází je světlá krev na stolici či na toaletním papíře a také občas bolest při tlačení. 
 • Vnější hemoroidy jsou viditelné okolo řitního otvoru, svědí, pálí a komplikují stolici i běžné sezení.

Zatímco masti, krémy a gely jsou účinnější pro vnější hemoroidy, čípky lépe zabírají na ty vnitřní. Důvodem je fakt, že jsou přímo absorbovány tkání konečníku, a tak nejenže urychlují stahování a hojení nateklých cév, ale také velmi rychle a účinně tiší nepříjemné příznaky. Čípky na hemoroidy se oproti mastem navíc pomaleji vstřebávají, a tak jejich účinky přetrvávají mnohem déle.

Ať už používáte čípky či masti, mějte na paměti, že pokud vaše potíže přetrvávají déle než jeden týden a žádné léčivé přípravky nezabírají, vaše problémy se nelepší nebo se dokonce zhoršují, je na místě vyhledat lékaře. Příznaky vnitřních hemoroidů se totiž dají snadno zaměnit se symptomy mnohem vážnějších potíží, jako jsou například nádorová onemocnění střev.

Jak používat čípky na hemoroidy

Před použitím čípku si vždy umyjte ruce a ideálně i oblast konečníku. Také zkontrolujte, zda je čípek pevný. Pokud je totiž vystaven vyšším teplotám, může se stát, že se jeho konzistence změní a jeho aplikace by se nezdařila. V takovém případě jej vložte na chvíli do chladu.

Pro usnadnění aplikace můžete na čípek nanést trochu lubrikačního gelu. Nepoužívejte ale přípravky na bázi vazelíny, ty by mohly negativně ovlivnit rozpouštění čípku a následně i jeho léčivé účinky.

Vložte čípek do konečníku zúženým koncem napřed. Měl by být alespoň 2 cm za svěračem. V ideálním případě zůstaňte asi čtvrt hodiny v klidu a zhruba jednu hodinu se vyhněte toaletě. To aby se léčivé látky měly dostatek času se vstřebat do tkání.

Domácí čípky na hemoroidy

Alternativní možností, jak bojovat s hemoroidy, jsou čípky domácí výroby. Nejčastěji jsou vyráběny z výtažků z aloe vera a kokosového oleje. Tyto přísady se smíchají, vytvarují a například v potravinové folii vloží do lednice. Jakmile jsou čípky tuhé, jsou připraveny k použití. Přečtěte si: Babské rady na hemoroidy, které zabírají.

U čípků domácí výroby myslete na to, že vzhledem k jejich složení bez aktivních a tišících látek jsou účinné pouze k urychlení léčby hemoroidů, ale efekt okamžité úlevy od nepříjemných průvodních jevů u nich zcela chybí.

Jak se vyvarovat hemoroidů

 • Upravte stravovací návyky tak, aby váš jídelníček obsahoval dostatek vlákniny, tedy především čerstvé zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva.
 • Dodržujte optimální pitný režim, vypijte zhruba 0,5 litru na každých 15 kg své tělesné hmotnosti.
 • Dlouhodobé sezení kompenzujte pravidelnou fyzickou aktivitou.
 • Nezvyšujte napětí ve střevech, zabraňte zácpě, jděte na stolici okamžitě, když cítíte potřebu.
 • Dbejte na dostatečnou hygienu. Omývejte anální oblast čistou vlažnou vodou po každé stolici. Pokud to situace nedovoluje, používejte neparfemovaný vlhčený toaletní papír.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Další články

stolicka na záchod

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.