20. září, 2023

Mýty o hemoroidech

Hemoroidy mohou postihnout každého alespoň jednou v životě, ale spoustu lidí ohledně nich trápí nedostatečná informovanost. Často se šíří polopravdy a úplné nesmysly. Pojďme se tedy podívat na některé z nejčastějších omylů a dát jim správnou perspektivu.

Mýty o hemoroidech

Ačkoli hemoroidy (lidově hemeroidy) alespoň jednou za život potrápí značnou část naší populace, obecná informovanost o nich je poměrně nízká, a lidé tak často věří polopravdám či naprostým bludům. Ty nejzásadnější proto teď uvedeme na pravou míru.

Hemoroidy trápí jen staré lidi

Pravdou je, že vyšší věk je faktorem, který zvyšuje riziko vzniku hemoroidů. S přibývajícími roky se totiž mohou ztenčovat žilní stěny, a cévy v oblasti konečníku jsou proto mnohem náchylnější k rozvoji hemoroidů. Výjimkou ale hemoroidy nejsou ani u mladších ročníků a čím dál častěji se objevují také u dětí. V takových případech často souvisí s nadváhou.

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Hemoroidy jsou vždy vidět

Vidět jsou pouze hemoroidy vnější, tedy ty jež se vyskytují z venkovní strany řitního otvoru. Interní hemoroidy jsou ve vnitřní části anální oblasti, pouhým okem vidět nejsou a dokonce je nelze ani nahmatat. Vzhledem k tomu, že se nacházejí v místech, kde nejsou žádná nervová zakončení, samy o sobě zpravidla ani nebolí. Provází je však nepříjemný tlak při vyprazdňování a často také jasně červená krev na stolici či toaletním papíru.

Hemoroidy jsou nebezpečné

Mnoho lidí trápí obava, že hemoroidy jsou vážným zdravotním problémem, který může navíc způsobit rakovinu. Hemoroidy samy o sobě vážné nebývají, naopak je lze pomocí režimových opatření či lokálních přípravků ve většině případů úspěšně vyléčit v domácích podmínkách. V některých případech se ale mohou hemoroidy dostat do stádia, jež je nutné řešit speciální léčbou, k níž kdyby nedošlo, hrozí například vyhřeznutí konečníku. Hemoroidy nestojí ani za vznikem nádorových onemocnění, jejich příznaky je ale možné za symptomy kolorektálního karcinomu zaměnit. Máte-li tedy pochybnosti, jestli vás opravdu trápí hemoroidy, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Hemoroidy jsou vždy způsobeny zácpou

Zácpa významně přispívá ke vzniku hemoroidů. Je však pouze jedním z rizikových faktorů, k nimž stejně tak patří například časté průjmy. Jestliže vás často trápí zácpa a obáváte se rozvoje hemoroidů, přidejte do svého jídelníčku větší podíl vlákniny a také navyšte pitný režim. Obojí bude mít vliv na změkčení stolice a tedy i na její snadnější průchod střevy.

Všechny potíže s konečníkem jsou hemoroidy

Ačkoli jsou hemoroidy velmi častým problémem, zdaleka nejsou tím jediným. Podobnými příznaky se projevují například anální trhliny, zánět tlustého střeva, divertikulitida, polypy a v nejhorším případě i kolorektální karcinom

Pikantní pokrmy způsobují hemoroidy

Není to tak. Pravdou ale je, že příliš kořeněná jídla mohou zhoršit průběh stávajících hemoroidů. Vliv stravy na vznik, průběh i návrat tohoto onemocnění je však zcela nezpochybnitelný. Zdravý a vyvážený jídelníček riziko potíží s hemoroidy významně snižuje.

Odstranění hemoroidů je velmi bolestivé

Nemusí tomu tak být. Záleží totiž na tom, jaký postup lékař zvolí. Většina zákroků je spíše nepříjemná, než vysloveně bolestivá. Vůbec největším problémem pro většinu pacientů bývá překonání počátečního ostychu

Za hemoroidy v těhotenství může porod

Porod je pouze jedním z důvodů, proč se objevují hemoroidy. V těhotenství jsou na vině také hormonální změny, které tento stav neodmyslitelně provází. Ty mají za následek zrychlení krevního oběhu a rozšíření cév nebo také časté zácpy či průjmy. S rostoucím bříškem se navíc zvyšuje tlak na anální oblast, což také může vést k rozvoji hemoroidů.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Další články

stolicka na záchod

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.