Přihlaste se k našemu newsletteru a získejte zdarma e-book s praktickými tipy, jak předcházet hemoroidům a účinně zmírnit jejich příznaky.
20. září, 2023
Hemoroidy mohou postihnout každého alespoň jednou v životě, ale spoustu lidí ohledně nich trápí nedostatečná informovanost. Často se šíří polopravdy a úplné nesmysly. Pojďme se tedy podívat na některé z nejčastějších omylů a dát jim správnou perspektivu.
Ačkoli hemoroidy (lidově hemeroidy) alespoň jednou za život potrápí značnou část naší populace, obecná informovanost o nich je poměrně nízká, a lidé tak často věří polopravdám či naprostým bludům. Ty nejzásadnější proto teď uvedeme na pravou míru.
Pravdou je, že vyšší věk je faktorem, který zvyšuje riziko vzniku hemoroidů. S přibývajícími roky se totiž mohou ztenčovat žilní stěny, a cévy v oblasti konečníku jsou proto mnohem náchylnější k rozvoji hemoroidů. Výjimkou ale hemoroidy nejsou ani u mladších ročníků a čím dál častěji se objevují také u dětí. V takových případech často souvisí s nadváhou.
Vidět jsou pouze hemoroidy vnější, tedy ty jež se vyskytují z venkovní strany řitního otvoru. Interní hemoroidy jsou ve vnitřní části anální oblasti, pouhým okem vidět nejsou a dokonce je nelze ani nahmatat. Vzhledem k tomu, že se nacházejí v místech, kde nejsou žádná nervová zakončení, samy o sobě zpravidla ani nebolí. Provází je však nepříjemný tlak při vyprazdňování a často také jasně červená krev na stolici či toaletním papíru.
Mnoho lidí trápí obava, že hemoroidy jsou vážným zdravotním problémem, který může navíc způsobit rakovinu. Hemoroidy samy o sobě vážné nebývají, naopak je lze pomocí režimových opatření či lokálních přípravků ve většině případů úspěšně vyléčit v domácích podmínkách. V některých případech se ale mohou hemoroidy dostat do stádia, jež je nutné řešit speciální léčbou, k níž kdyby nedošlo, hrozí například vyhřeznutí konečníku. Hemoroidy nestojí ani za vznikem nádorových onemocnění, jejich příznaky je ale možné za symptomy kolorektálního karcinomu zaměnit. Máte-li tedy pochybnosti, jestli vás opravdu trápí hemoroidy, neváhejte se obrátit na svého lékaře.
Zácpa významně přispívá ke vzniku hemoroidů. Je však pouze jedním z rizikových faktorů, k nimž stejně tak patří například časté průjmy. Jestliže vás často trápí zácpa a obáváte se rozvoje hemoroidů, přidejte do svého jídelníčku větší podíl vlákniny a také navyšte pitný režim. Obojí bude mít vliv na změkčení stolice a tedy i na její snadnější průchod střevy.
Ačkoli jsou hemoroidy velmi častým problémem, zdaleka nejsou tím jediným. Podobnými příznaky se projevují například anální trhliny, zánět tlustého střeva, divertikulitida, polypy a v nejhorším případě i kolorektální karcinom
Není to tak. Pravdou ale je, že příliš kořeněná jídla mohou zhoršit průběh stávajících hemoroidů. Vliv stravy na vznik, průběh i návrat tohoto onemocnění je však zcela nezpochybnitelný. Zdravý a vyvážený jídelníček riziko potíží s hemoroidy významně snižuje.
Nemusí tomu tak být. Záleží totiž na tom, jaký postup lékař zvolí. Většina zákroků je spíše nepříjemná, než vysloveně bolestivá. Vůbec největším problémem pro většinu pacientů bývá překonání počátečního ostychu
Porod je pouze jedním z důvodů, proč se objevují hemoroidy. V těhotenství jsou na vině také hormonální změny, které tento stav neodmyslitelně provází. Ty mají za následek zrychlení krevního oběhu a rozšíření cév nebo také časté zácpy či průjmy. S rostoucím bříškem se navíc zvyšuje tlak na anální oblast, což také může vést k rozvoji hemoroidů.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Zdroje
Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.