18. dubna, 2024

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

neléčené hemeroidy

Přehlížet hemoroidy nebo oddalovat jejich léčbu se nevyplácí. Pokud budete tyto potíže ignorovat, výsledkem může být řada komplikací, které prodlouží a znepříjemní léčbu.

Pro neléčené hemoroidy je typická především bolest a každodenní diskomfort. Problémem se může stát i obyčejné sezení a chůze. Neléčené hemoroidy ale přinášejí i závažnější zdravotní potíže – může dojít k trombóze hemoroidu, jeho prasknutí nebo dlouhodobému krvácení z hemoroidů.

Co znamená trombóza hemoroidu

U některých pacientů se může vytvořit ve vnějším hemoroidu krevní sraženina. Tomuto stavu se říká trombóza hemoroidu, a kromě velké bolesti přináší nepříjemné zduření a svědění v oblasti konečníku. Zduřenina může mít velikost hrášku až třešně. Ke vzniku trombózy dochází většinou po usilovném tlačení tuhé stolice, důvodem ale může být i silný kašel. Kvůli intenzitě příznaků si trombóza vnějšího hemoroidu obvykle vyžádá lékařskou péči.

Jak se léčí trombóza hemoroidu?

Základní pravidlo zní co nejdřív, protože včasná léčba přinese úlevu od bolesti. Pacient může hned po návštěvě lékaře začít užívat léky na zlepšení stavu cév a mast s kortikoidy. Pokud je trombóza rozsáhlá a doprovází ji velký otok, přichází na řadu drobný chirurgický zákrok. Lékař při něm nařízne kůži nad krevní sraženinou a vytlačí ji. Výsledkem zákroku prováděného v místním znecitlivění je okamžitá úleva a zabránění vzniku kožního defektu. Kožní řasa může vzniknout jako důsledek otoku při trombóze, a přestože je sama o sobě nebolestivá, někdy způsobuje potíže při hygieně po stolici. Řešením je pak její chirurgické odstranění.

Hemoroid může prasknout

Dalším úskalím, které doprovází hemoroidy, je jejich prasknutí. Dochází k němu zejména při vyprazdňování s usilovným tlačením. Jestliže hemoroid praskne, objevuje se jasně červená krev na stolici, v toaletní míse nebo na toaletním papíře. Bolest a náhlé krvácení většinou pacienty „konečně“ dovedou k lékaři, který posoudí, zda je lepší konzervativní léčba (léky, režimová opatření) nebo nějaký chirurgický zákrok.

Trombóza vnějšího hemoroidu: existuje prevence?

Doporučení lékařů týkající se prevence trombózy či prasknutí hemoroidu jsou podobná jako prevence hemoroidů samotných. Jde tedy hlavně o správné vyprazdňování (pravidelně a bez nadměrného tlačení), omezení doby strávené sezením na toaletě, dostatečný pitný režim a pravidelný příjem vlákniny ve stravě.

Neléčené hemoroidy zvyšují riziko infekce

Trombóza a prasknutí hemoroidu nejsou zdaleka jedinými možnými důsledky neléčených hemoroidů. Dlouhodobé dráždění hemoroidů může vést k rozvoji análních trhlin, které způsobují bolest, a ještě více znepříjemňují vyprazdňování. Pokud jsou hemoroidy roky přehlíženy, může dojít k jejich prolapsu (vyhřeznutí). S prolapsem se pojí výrazná bolest a mnohdy invazivní způsoby léčby. Neléčené hemoroidy a narušená sliznice konečníku mohou být také vstupní branou pro infekci. S tou si pak musí poradit antibiotika.

Pokud hemoroidy nijak neřešíte, může vás vyděsit krvácení

Dlouhé sezení na toaletě a tlačení při stolici bývá hlavním důvodem krvácení z hemoroidů. Jak si takové krvácení představit? Jedná se o jasně červenou (čerstvou) krev, která se objevuje na stolici a na toaletním papíře. Pokud krvácení po stolici neustává, množství krve je větší než několik kapek a doprovází ho silná bolest, je potřeba vyhledat lékaře. Krvácení totiž může být známkou dalších potíží v trávicím ústrojí.

Málokdo si spojí hemoroidy také s únavou a slabostí. I to ale může být důsledkem neléčených hemoroidů. Dlouhodobější krvácení z hemoroidů totiž může vést k rozvoji anemie (chudokrevnost), která se projevuje mimo jiné únavou.

Uvedené příklady dokládají, že důvodů, proč léčbu hemoroidů neodkládat, je celá řada. I u této diagnózy platí úsloví „čím dříve, tím lépe“. Včasná léčba bývá jednodušší, může se obejít bez nepříjemných zákroků a zabrání rozvoji vážnějších komplikací. Naštěstí existuje široká škála krémů, gelů, čípků a sedacích koupelí, které nejenže urychlují hojení hemoroidů, ale také poskytují úlevu od příznaků.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Další články

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.