Operace hemoroidů: druhy zákroků a následná péče

Vysvětlíme vám, jaké operace hemoroidů existují, jak jsou náročné, bolestivé a také vám poradíme, jak si zpříjemnit dobu po zákroku.

operace hemoroidů

Operace hemoroidů je jedním z možných řešení při závažných příznacích této potíže.

Hemoroidy jsou nateklé žíly uvnitř nebo na vnější části konečníku. Typicky je provází bolest při tlačení nebo při sezení, svědění a také jasně červená krev na stolici. Vzhledem k závažnosti se hemoroidy rozdělují do čtyř skupin:

  • Hemoroidy I. stupně: svědí, pálí, bolí a způsobují občasné krvácení. K jejich odstranění obvykle stačí čípky nebo krémy, jako je například Procto-Glyvenol, které kromě účinných látek obsahují také lokální anestetika, takže ulevují od nepříjemných průvodních jevů.
  • Hemoroidy II. stupně: během stolice vnitřní hemoroid vyhřezne a po jejím ukončení se stáhne zpět. To provází nepříjemný tlak, svědění a pálení v oblasti konečníku. Obvykle se odstraňují tzv. sklerotizací.
  • Hemoroidy III. stupně: vyhřezlý hemoroid se sám nevrátí, ale je třeba jej do konečníku zatlačit a brzy se stejně objeví znovu. K odstranění je vhodná tzv. Barronova ligace.
  • Hemoroidy IV stupně: výhřez je trvalý a žílu nelze vrátit zpět. Pro odstranění je nutný chirurgický zákrok.

Operace hemoroidů

Ačkoli se pro nejrůznější formy odstranění běžně používá označení operace hemoroidů, ne vždy se jedná o chirurgický zákrok jako takový:

Barronova ligace neboli podvázání

Jde o ambulantní odstranění hemoroidů, kdy lékař pomocí speciálního nástroje zavede gumičku okolo hemoroidu. Tím znemožní proudění krve do vyhřezlé žíly a dojde tak k jejímu zaškrcení. Podvázané hemoroidy po několika dnech odumřou a společně s gumičkami odpadnou. Zákrok je zcela bezbolestný, můžete při něm ale cítit nepříjemný tlak. Podvázání není vhodné pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve.

Sklerotizace

Tento ambulantní postup je založen na injekční aplikaci účinné látky přímo do hemoroidu. Aplikovaná látka omezí průtok krve ve vyhřezlé žíle a tím se hemoroid výrazně zmenší. Jde o bezbolestnou metodu, která ovšem nemusí být tak spolehlivě účinná jako Barronova ligace, a tak se hodí pro ošetření lehčích forem hemoroidů. Pro ty, kdo užívají léky na ředění krve, nepřináší žádné riziko.

Koagulace

Tento typ ambulantního ošetření využívá infračervené světlo nebo extrémní chlad či naopak teplo. Pomocí zvolené metody dojde ke zmenšení hemoroidu a následnému odumření. Koagulační terapii neprovází žádné nebo jen mírné bolesti či tlaky. Není ovšem tak spolehlivá jako Barronova ligace a po jejím využití dochází častěji k relapsům.

Hemoroidální arteriální ligace (HAL)

Je ambulantní léčba hemoroidů, která lokalizuje cévy, jež způsobují hemoroidy a pomocí ultrazvuku je uzavírá, tudíž sem znemožní proudění krve. Jde o metodu, která je sice úspěšnější než Barronova ligace, zároveň je ale nákladnější a také bolestivější.

Hemoroidektomie

Hemoroidektomie je využívána u rozsáhlých vnějších i vnitřních hemoroidů, které nereagují na žádné ambulantní postupy. Podle náročnosti vyžaduje buď celkovou nebo lokální anestezii a krátkou hospitalizaci. Při zákroku lékař vyřízne hemoroidy s tím, že funkčnost konečníku zůstane zachována. Jako každý jiný chirurgický zákrok i hemoroidektomii provází bolest, citlivost a následná rekonvalescence.

Staplerová hemoroidopexe neboli Longova metoda

Hemoroidopexe je miniinvazivní chirurgický zákrok, který zpravidla vyžaduje jen lokální, ale někdy i celkovou anestezii. Pomocí speciálního nástroje, stapleru, dojde k odstranění a následnému sešití sliznice konečníku. Oproti hemoroidektomii je zákrok méně bolestivý a rekonvalescence zabere méně času.

Rekonvalescence po operaci hemoroidů

Ačkoli samotné zákroky bolestivé nebývají, zotavování mohou provázet bolesti a svědění v anální oblasti. V takových případech se hodí užívat volně prodejná analgetika, jako je například Valetol, které dokáží od nepříjemných pocitů poměrně rychle ulevit. 

Vysloveně nepříjemná je v době rekonvalescence příliš tuhá stolice, tudíž je vhodné ji změkčovat. K tomu pomůže jídelníček s vysokým obsahem vlákniny, zvýšený pitný režim postavený na čisté vodě a případně i doplňky stravy pro změkčení stolice.

Během zotavování si naordinujte klid a zcela se vyhněte zvedání těžkých předmětů. Pooperační nepohodlí pomohou zlepšit sedací koupele v teplé slané vodě, která má stahující účinky.

K úplné rekonvalescenci dojde přibližně po dvou týdnech, záleží ovšem na organismu každého člověka a také na náročnosti zákroku. Komplikace během této doby jsou vzácné. Může se ale objevit horečka, bolesti při močení nebo nemožnost močení a také závratě. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

Vyhřezlé hemoroidy

Vyhřezlé hemoroidy: Příznaky, příčiny a možnosti léčby

Vysvětlíme vám, co jsou to vyhřezlé hemoroidy, prozradíme, proč se objevují a také poradíme, jak se jich co nejúčinněji zbavit.

Za jak dlouho se hemoroid vstřebá

Za jak dlouho se hemoroid vstřebá?

Prozradíme vám, za jak dlouho se hemoroid vstřebá a odpovíme vám na několik dalších klíčových otázek ohledně tohoto nepříjemného onemocnění.

Hemoroidy po porodu

Jak se vypořádat s hemoroidy po porodu

Pro novopečenou maminku jsou hemoroidy po porodu to poslední, čím by se chtěla zabývat. Přesto, že ve většině případů nejsou vážným zdravotním problémem, jsou velmi nepříjemné a když se objeví, netoužíme po ničem jiném, než se jich rychle zbavit. Poradíme vám, jak na to.

Specializovaná pracoviště