Příznaky hemoroidů a jejich řešení

Hemoroidy sice jednou za čas trápí až polovinu populace, přesto se o nich moc nemluví. Jsou totiž choulostivé a zároveň nejsou životu nebezpečné. I tak nás ale dokáží pěkně potrápit. Poradíme vám, jak příznaky hemoroidů rozpoznat a hlavně jak se jich zbavit.

priznaky hemoroidu a jejich reseni

Hemoroidy jsou častým zdravotním problémem, který postihuje mnoho lidí. Mezi nejčastější příznaky hemoroidů patří bolest, svědění a krvácení.

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy nebo také lidově hemeroidy či expresivně „zlatá žíla“ jsou buď oteklé žíly uvnitř konečníku (ty jsou označovány jako vnitřní hemoroidy) nebo žíly pod kůží okolo jeho dolní části (vnější hemoroidy).

Hemoroidy mají mnoho společného s křečovými žilami a určitou zkušenost s nimi má každý druhý obyvatel naší planety. Sice přímo neohrožují naše zdraví, jsou však nepříjemné a mnohdy také bolestivé, a tak kvalitu běžného života dokáží výrazně snížit.

Mezi rizikové faktory vzniku hemoroidů patří hlavně věk, tedy čím jsme starší tím se možnost jejich vytvoření zvyšuje. Hemoroidy se také často objevují u těhotných žen, neboť rostoucí plod vyvíjí tlak na anální oblast. Neméně důležitou roli u vzniku hemoroidů hraje také genetika.

Příznaky hemoroidů

Průvodní jevy a příznaky hemoroidů zcela závisí na jejich typu. Přičemž mnohem více pozornosti si zaslouží hemoroidy vnitřní, neboť bez včasného zákroku mohou vyrůst natolik, že dojde k vyhřeznutí konečníku. Na první pohled navíc mnohdy nejsou patrné a často je doprovází krvácení, které je ale možné zaměnit s krvácením způsobeným vážnými střevními onemocněními, jako je například rakovina tlustého střeva, a tak je zkrátka nutné být více ostražitý.

Příznaky vnitřních hemoroidů:

 • jasně červená krev ve stolici
 • bolest při stolici
 • hlen ve stolici
 • vyhřeznutí části konečníku
 • zvenčí nejsou viditelné
 • nelze je nahmatat

Příznaky vnějších hemoroidů:

 • svědění okolo konečníku
 • podráždění i bolest v anální oblasti
 • otok v okolí řitního otvoru
 • malé uzlíky v oblasti konečníku
 • jsou viditelné zvenčí
 • mohou mít až fialovou barvu
 • může se v nich vytvořit trombóza

Jak se zbavit hemoroidů

Léčivé přípravky: Existuje celá řada volně prodejných preparátů, které jsou v boji s hemoroidy velmi účinné. Obvykle se jedná o čípky nebo masti, jako je například rektální krém Procto-Glyvenol, které jednak dokáží stahovat rozšířené žíly a zároveň obsahují lokální anestetika, takže ulevují od průvodních bolestí.

Rektoskopický zákrok: Nejčastějším a méně invazivním zákrokem při odstraňování hemoroidů je provedení tzv. Barronovy ligatury. Dochází při ní k zaškrcení hemoroidu, který po několika málo dnech odumře, utrhne se a je vyloučen se stolicí. 

Chirurgický zákrok: Nejzazším východiskem, které je ovšem v některých případech u dlouhodobě neřešených hemoroidů nevyhnutelné, je chirurgický zákrok. Při něm je člověk obvykle 3 – 4 dny hospitalizován v nemocnici.

Prevence vzniku hemoroidů

Změna jídelníčku: Do běžné stravy zařaďte vyšší množství vlákniny, asi 20 – 30 g denně. Ta totiž brání v zácpě, čímž dochází ke snížení nitrobřišního tlaku a tudíž i ke snížení rizika vzniku hemoroidů. Pokud z jakýchkoli důvodů do svého jídelníčku vlákninu zařadit nezvládnete, zvažte užívání vlákninových doplňků stravy.

Pitný režim: Pro stanovení optimálního objemu denního pitného režimu platí jednoduchá poučka – vypít půl litru neslazených tekutin na každých 15 kg vlastní váhy. 

Pohyb: Pokud nestíháte pravidelné sportovní aktivity, tedy alespoň 2x týdně hodinový trénink, věnujte se alespoň chůzi. Stačí 15 – 20 minut rychlé chůze každý den.

Sezení: Vyhněte se tvrdému sedacímu nábytku nebo si na něj alespoň opatřete měkkou podložku, v nejlepším případě si pořiďte sedací míč. Také se vyvarujte dlouhého sezení, to totiž může zvyšovat tlak na žíly v konečníku.

Hygiena: Dodržujte dostatečnou hygienu po každé stolici. Ideálně se omývejte vlažnou vodou bez mýdla a následně osušte vždy čistým ručníkem. Pokud nemáte možnost se umýt, zvažte používání vlhčeného toaletního papíru.

Netlačte: Napětí a také zadržování dechu při pokusu o stolici vytváří v žilách, z nichž mohou vzniknout hemoroidy, vyšší tlak.

Nezadržujte: Jděte na stolici ihned, když cítíte potřebu. Pokud budete stolici zadržovat, může dojít k jejímu vyschnutí, čímž se znesnadní její průchod a zvýší se tudíž riziko vzniku hemoroidů.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

Vyhřezlé hemoroidy

Vyhřezlé hemoroidy: Příznaky, příčiny a možnosti léčby

Vysvětlíme vám, co jsou to vyhřezlé hemoroidy, prozradíme, proč se objevují a také poradíme, jak se jich co nejúčinněji zbavit.

Za jak dlouho se hemoroid vstřebá

Za jak dlouho se hemoroid vstřebá?

Prozradíme vám, za jak dlouho se hemoroid vstřebá a odpovíme vám na několik dalších klíčových otázek ohledně tohoto nepříjemného onemocnění.

Hemoroidy po porodu

Jak se vypořádat s hemoroidy po porodu

Pro novopečenou maminku jsou hemoroidy po porodu to poslední, čím by se chtěla zabývat. Přesto, že ve většině případů nejsou vážným zdravotním problémem, jsou velmi nepříjemné a když se objeví, netoužíme po ničem jiném, než se jich rychle zbavit. Poradíme vám, jak na to.

Specializovaná pracoviště