19. března, 2024

Trápí mě hemoroidy. K jakému lékaři s hemoroidy?

Trápí vás hemoroidy? Zjistěte, ke kterému lékaři se objednat a jaké možnosti léčby máte. Čtěte více v našem článku.

K jakému lékaři s hemoroidy?

Hemoroidy jsou poměrně běžný problém, který se týká více než poloviny dospělých starších 50 let. Přestože si mnoho osob s časnými příznaky vystačí se samoléčbou v podobě volně prodejných léků a režimových opatření, mnohdy si situace vyžádá návštěvu lékaře. K jakému lékaři s hemoroidy?

Začít můžete u praktika

První kroky při potížích s hemoroidy obvykle vedou do ordinace praktického lékaře. Důvodem bývají neustupující obtíže, bolesti konečníku nebo krvácení. Připravte se, že lékaři budete muset popsat, co přesně vás trápí, aby mohl doporučit vhodný postup a léčbu. Běžnou součástí návštěvy u praktika je také krátké lokální vyšetření konečníku. Výsledkem návštěvy u praktického lékaře může být doporučení na místní nebo celkovou léčbu, recept na léky na podporu kvality žilní stěny nebo žádanka na další vyšetření.

S hemoroidy na proktologii

Pokud praktický lékař usoudí, že přesnější diagnostika nebo léčba hemoroidů patří do rukou lékaře-specialisty, s největší pravděpodobností vás odkáže na proktologii. Lékař proktolog se zaměřuje na onemocnění konečníku a kromě podrobnějších vyšetření může provést i některé zákroky využívané při léčbě hemoroidů. Na pracoviště proktologie se můžete vydat i bez žádanky od praktického lékaře, vždy se ale vyplatí při objednání ověřit, jak daná ambulance nebo klinika funguje. S hledáním proktologa vám může pomoci interaktivní Mapa proktologie, kde najdete seznam lékařů s jejich kontakty.

Další variantou, se kterou se coby pacient s hemoroidy můžete setkat, je odeslání na gastroenterologii. Diagnostické vyšetření u lékaře, který se specializuje na nemoci trávicího ústrojí, je vhodné například, pokud má praktický lékař pochybnosti o zdroji krvácení v oblasti konečníku.

Jaká vyšetření mě při hemoroidech čekají?

V souvislosti s hemoroidy se na proktologii nebo gastroenterologii provádí různá vyšetření. Jedná se zejména o rektoskopii (endoskopické vyšetření konečníku), anoskopii (endoskopické vyšetření řitního kanálu), sigmoidoskopii (endoskopické vyšetření konce tlustého střeva) nebo kolonoskopii (endoskopické vyšetření celého tlustého střeva). Počítejte s tím, že před každým vyšetřením je potřeba dodržovat určitá režimová opatření nebo absolvovat přípravu (v případě kolonoskopie jde o několikadenní dietu a důkladné vyprázdnění tlustého střeva). Vyšetření si proto dobře naplánujte a dodržujte všechna související doporučení od lékaře.

Těhotenství, hemoroidy & gynekologie

Těhotenství je s ohledem na vznik hemoroidů jednoznačně rizikovým obdobím. Nastávající maminky se mohou při potížích s hemoroidy obrátit na svého gynekologa, který ví, jaká režimová opatření na zmírnění obtíží jsou pro ně vhodná a jaké léky mohou přinést úlevu, aniž by jakkoliv ohrozily těhotenství. Toto období přináší řadu omezení, co se týče léků i doplňků stravy, proto je vhodné řešit problematiku hemoroidů s lékařem a nespoléhat se pouze na samoléčbu. S výběrem vhodných krémů, čípků či vlhčených ubrousků může samozřejmě pomoci také lékárník, který má přehled o všech produktech a umí doporučit vhodnou variantu.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Další články

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Rakovina konečníku

Rakovina konečníku: 7 klíčových příznaků

Rakovina konečníku a tlustého střeva (kolorektální karcinom) nemusí mít v raném stádiu žádné příznaky. Jaké symptomy jsou charakteristické?

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.