Vnější hemoroidy: léčba a prevence

Vnější hemoroidy nás sice přímo neohrožují na životě, přesto jsou nepříjemné a svěřit se kvůli nim do péče lékaře je pro mnoho z nás choulostivé. Poradíme vám, jak se hemoroidů zbavit a znovu si je nepřivodit.

vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy mohou být nepříjemné a bolestivé, ale existuje řada způsobů, jak je úspěšně léčit a předcházet jim. V tomto článku najdete užitečné tipy na prevenci i léčbu vnějších hemoroidů.

Proč se objevují vnější hemoroidy

Nejčastější příčinou vzniku vnějších hemoroidů je silné a opakované namáhání střev. K němu obvykle dochází v důsledku zácpy, průjmu nebo jiných problémů se stolicí.

Toto namáhání výrazně zvyšuje tlak na místní žíly a ty se v jeho důsledku rozšiřují. Vnější hemoroidy se pak zpravidla objevují pod kůží v oblasti řitního otvoru.

Jak poznat vnější hemoroidy

Příznaky, průběh a délka trvání vnějších hemoroidů mohou mít mnoho podob. Záleží na závažnosti potíží a také na kondici nemocného. Mezi typické symptomy, které provází vnější hemoroidy, patří:

 • svědění v rektální oblasti
 • bolest okolo řitního otvoru, která se při stolici zvyšuje
 • anus obklopují zduřelé žíly, hrudky, jež se dají nahmatat
 • jasně červená krev na stolici nebo na toaletním papíru

Krev při stolici však může být příznakem i jiných a mnohem vážnějších onemocnění, například rakoviny tlustého střeva. Pokud je tedy krev více ve stolici než na ní nebo má spíše tmavší odstín a navíc nepociťujete žádný z dalších popsaných symptomů, neváhejte s návštěvou lékaře. I vážná onemocnění je možné vyléčit nebo alespoň zpomalit jejich postup, pokud jsou odhalena včas.

Koho postihují vnější hemoroidy

Hemoroidy mohou postihnout úplně každého. Odhaduje se, že trápí až polovinu populace, i když valná většina lidí o jejich výskytu mlčí a zhruba jen 4 % kvůli nim navštíví lékaře.  

 • Riziko vzniku hemoroidů roste s přibývajícím věkem, neboť v důsledku stárnutí dochází ke ztenčování žilních stěn. 
 • Zároveň hrozí vyšší nebezpečí vzniku hemoroidů u lidí s nadváhou nebo obezitou. Přebytečné kilogramy totiž zvyšují tlak na vnitřní orgány, včetně střev.
 • Hemoroidy také mnohem častěji postihují osoby, které žijí nezdravým životním stylem, protože u nich dochází mnohem častěji k problémům se zažíváním, zácpou a průjmy.
 • Ke zvýšení rizika vzniku hemoroidů přispívá i stres, konzumace alkoholu, drog a kouření.
 • Vysloveně náchylné ke vzniku vnějších hemoroidů jsou pak těhotné ženy. Může za to zvětšující se děloha, rostoucí plod, který vyvíjí tlak na pánevní oblast a zároveň hormonální změny, jež uvolňují svalstvo. Přečtěte si, jak se vypořádat s hemoroidy v těhotenství.

Léčba vnějších hemoroidů

Léčba hemoroidů závisí na závažnosti problému. Mírnou formu hemoroidů je možné léčit v domácích podmínkách, a to různými krémy, mastmi a gely, jako je například Procto-Glyvenol. Ten obsahuje stahující látky a také lokální anestetika, která se postarají o úlevu od nepříjemných průvodních jevů. Velmi účinné mohou být i sedací lázně, zejména ty z dubové kůry a bylinné koupele nebo obklady.

Léčbu vážnějších a často se opakujících forem hemoroidů je vždy vhodné konzultovat s lékařem.

Jak se vyvarovat vzniku vnějších hemoroidů

Vzhledem k tomu, že nejčastější příčinou vzniku hemoroidů jsou zažívací potíže, hlavním krokem k jejich prevenci je, se těchto problémů vyvarovat. Účinné jsou tyto způsoby:

 • Dbejte na vyvážený jídelníček plný čerstvé zeleniny a vlákniny. Máte-li časté potíže se zácpou, vyzkoušejte vlákninu ve formě doplňků stravy.
 • Dodržujte optimální pitný režim, který by měl obsahovat převážně čistou pramenitou vodu.
 • Kompenzujte dlouhodobé sezení pravidelnými fyzickými aktivitami.
 • Jděte na stolici okamžitě, jakmile cítíte potřebu. Zadržování stolice zvyšuje tlak ve střevech.
 • Dbejte na důkladnou hygienu. Po každé stolici omyjte rektální oblast vlažnou vodou a jemně, ale důkladně osušte vždy čistým ručníkem. Pokud omytí vodou není možné, spolehněte se na neparfemované vlhčené ubrousky.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

Hemoroidy a sezení

Proč hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením

Hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením, zejména v kanceláři. Vysvětlíme proč a jak jim předcházet.

Mýty o hemoroidech

Mýty o hemoroidech

Hemoroidy mohou postihnout každého alespoň jednou v životě, ale spoustu lidí ohledně nich trápí nedostatečná informovanost. Často se šíří polopravdy a úplné nesmysly. Pojďme se tedy podívat na některé z nejčastějších omylů a dát jim správnou perspektivu.

hemoroidy a sport

Hemoroidy a sport: Jaký vliv mají některé aktivity na jejich vznik a rozvoj?

I když dobrá kondice snižuje riziko hemoroidů, některé sporty je mohou zvýšit. Řekneme vám, které a jak je provozovat bezpečně.

Specializovaná pracoviště

Pro vyhledávání dle Vaší polohy je třeba mít zapnuté polohovací služby. Případně můžete zadat konkrétní město / obec.