Vyhřezlé hemoroidy: Příznaky, příčiny a možnosti léčby

Vysvětlíme vám, co jsou to vyhřezlé hemoroidy, prozradíme, proč se objevují a také poradíme, jak se jich co nejúčinněji zbavit.

Vyhřezlé hemoroidy

Za vyhřezlé se označují vnitřní hemoroidy, které se vyklenou ven z konečníku. Tím se odlišují od vnějších hemoroidů, ty totiž vznikají přímo v oblasti konečníku.

Příznaky vyhřezlých hemoroidů

Vyhřezlé hemoroidy zpravidla nebolí, za to ale mohou způsobovat:

 • Krvácení: jde o jasně červenou krev na toaletním papíru, spodním prádle nebo na stolici. Pokud objevíte tmavou krev, pravděpodobně se nejedná o hemoroidy, ale o jiné, mnohdy vážnější, potíže. Vyhledejte tedy odbornou lékařskou pomoc.
 • Svědění: krom svědění, které často bývá urputné a nekonečné, může být pokožka v oblasti konečníku také podrážděná a může nepříjemně pálit.
 • Výtok hlenu: jedná se zpravidla o bělavý kašovitý hlen, který vzniká v důsledku zánětu v oblasti konečníku. Objevuje se na stolici nebo na toaletním papíru a může jej doprovázet i zápach.
 • Tlak: i po stolici může v oblasti břišní dutiny přetrvávat tlak a pocit, jako by nedošlo k úplnému vyprázdnění.
 • Únik stolice: je způsoben vyhřeznutím hemoroidu skrz konečník, který tak nemůže plnit svou funkci.

Jak se zbavit vyhřezlého hemoroidu

Ve většině případů se vyhřezlé hemoroidy vstřebají samy. Tento proces významně urychlí užívání čípků nebo mastí, nejlépe s obsahem lidokainu, jež tlumí nepříjemné průvodní jevy.

Existují ale také případy, kdy je vyhřezlý hemoroid nutné odstranit chirurgicky. Pokud se tedy váš stav více než dva týdny nelepší nebo máte dokonce pocit, že se horší, neváhejte navštívit specialistu.

Jsou vyhřezlé hemoroidy nebezpečné

V drtivé většině případů nejsou, mohou ale přinášet určitá rizika:

 • Je-li vyhřezlý hemoroid opravdu velký, může jeho prasknutí zapříčinit natolik silné krvácení, které způsobí významný pokles krevního tlaku. Tento stav může vést ke mdlobám, závratím a v ojedinělých případech může v důsledku šoku dojít až k úmrtí.
 • V hemoroidální žíle se může vytvořit krevní sraženina. Ta brání krvi v jejím běžném průtoku, což může vyústit v bolestivý a také velmi velký otok tkáně.
 • Hemoroid se nemusí vyklenout až ven z konečníku, ale může být uvězněn v análním svalstvu. V takovém případě dojde k jeho zaškrcení a odumření tkáně, což přináší silné bolesti nebo také gangrénu.

Proč se objevují vyhřezlé hemoroidy

Odborníkům zatím není zcela jasné, proč u některých pacientů hemoroidy vyhřeznou a u jiných zůstávají uvnitř. Obecně ale platí, že k jejich vzniku přispívá:

 • dlouhodobé neléčení,
 • extrémní tlak na cévy (nadváha, námaha, kašel, sexuální aktivity apod.),
 • chronická zácpa nebo průjem,
 • strava chudá na vlákninu,
 • těhotenství,
 • vyšší věk.

Diagnóza vyhřezlého hemoroidu

V závislosti na tom, jak moc hemoroid vyhřezne z konečníku, rozlišují lékaři čtyři stádia:

 1. Dá se nahmatat, může krvácet, ale nezasahuje do anální oblasti.
 2. Při stolici vyčnívá, ale sám se zatáhne zpět.
 3. Vyčnívá při stolici, námaze nebo jiném tlaku a je nutné jej prstem zatlačit zpět.
 4. Je vyhřezlý stále a zatlačit nelze. V tomto stádiu je téměř vždy nutný lékařský zásah, neboť hrozí vysoké riziko zaškrcení hemoroidu.

Jak léčit vyhřezlé hemoroidy

Pro většinu vyhřezlých hemoroidů naštěstí platí, že se zatáhnou samy. Tento proces můžete urychlit a především zpříjemnit užíváním čípků a mastí. Nejlepší jsou takové přípravky, které obsahují lidokain nebo jiné lokální anestetikum, jež pomáhá ulevit od nepříjemných průvodních jevů.

Dále vám mohou pomoc sedací koupele, úprava jídelníčku, zvýšený pitný režim, důsledná hygiena a u silných bolestí je možné užívat i volně prodejná analgetika. V případě, že vám domácí léčba nezabírá, vyhledejte lékaře, který stanoví další postup.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

Léky na hemoroidy

Nejúčinnější léky na hemoroidy

Prozradíme vám, jak poznat nejúčinnější léky na hemoroidy, co by nemělo chybět v jejich složení a čím se hodí léčbu doplnit.

Za jak dlouho se hemoroid vstřebá?

Za jak dlouho se hemoroid vstřebá?

Prozradíme vám, za jak dlouho se hemoroid vstřebá a odpovíme vám na několik dalších klíčových otázek ohledně tohoto nepříjemného onemocnění.

Hemoroidy po porodu

Jak se vypořádat s hemoroidy po porodu

Pro novopečenou maminku jsou hemoroidy po porodu to poslední, čím by se chtěla zabývat. Přesto, že ve většině případů nejsou vážným zdravotním problémem, jsou velmi nepříjemné a když se objeví, netoužíme po ničem jiném, než se jich rychle zbavit. Poradíme vám, jak na to.

Specializovaná pracoviště