Vnitřní hemoroidy – proč se objevují a jak se jich zbavit

Vnitřní hemoroidy vznikají rozšířením cév ve stěnách konečníku. Přesto, že se objevují v nejspodnější části rekta, jsou natolik uvnitř, že možná ani netušíte, že tam jsou. Poradíme vám, jak s tímto nepříjemným problémem účinně bojovat.

vnitřní hemoroidy

Jak poznat vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy nejsou na první pohled vidět, nejde je nahmatat a vzhledem k tomu, že vznikají v oblastech, kde neústí žádná nervová zakončení, samy o sobě ani nebolí.

Bolest se může objevit při tlačení během vyprazdňování, což je způsobeno překážkami bránícími stolici v odchodu. Jestliže tedy cítíte bolest urputnou, trápí vás spíš hemoroidy vnější, praskliny nebo úplně jiný problém.

Naprosto typickými symptomy vnitřních hemoroidů jsou hlen ve stolici a hlavně krev. Ta má jasně červenou barvu a objevuje se hlavně na povrchu exkrementů.

Krev ve stolici však neberte na lehkou váhu a rozhodně byste se neměli spokojit s vlastní diagnózou, že se jedná o vnitřní hemoroidy. Krev totiž může být průvodním jevem mnohem vážnějších zdravotních potíží, jako je například zhoubný nádor tlustého střeva. Pokud se u vás tedy krev ve stolici objevuje opakovaně, neváhejte s návštěvou svého lékaře.

Komplikací, která se objevuje zejména u dlouhodobě neléčených hemoroidů, je vyhřeznutí konečníku, jež u těch nejzávažnějších forem, může být trvalé.

Co způsobuje vnitřní hemoroidy

Hemoroidy se objevují coby důsledek zvýšeného tlaku v žilách konečníku. Mezi typické příčiny jejich vzniku patří:

  • Zácpa nebo průjem – ať už příliš velkým napětím nebo častými pohyby střev, zácpa i průjem způsobují nadměrný tlak na konečník. Obvykle za těmito potížemi stojí strava s vysokým obsahem tuku a/nebo s nízkým obsahem vlákniny. K odstranění obou problémů, tak většinou postačí změna jídelníčku. Občas ale mohou být tyto potíže důsledkem vážnějších poruch, a tak přetrvávají-li déle, je vhodné vyhledat lékaře.
  • Těhotenství a porod – kvůli zvýšenému tlaku, který rostoucí plod vyvíjí na konečník, se mohou vytvořit hemoroidy již během těhotenství. Během porodu pak hemoroidy vznikají v důsledku tlačení plod.
  • Obezita – nadměrné kilogramy zvyšují tlak na vnitřní orgány, tlusté střevo nevyjímaje. Riziko vzniku hemoroidů u lidí, jež trápí nadváha nebo dokonce obezita, se tak razantně zvyšuje. Zároveň hraje velkou roli i fakt, že nadváha je často spojena s nezdravou životosprávou, sedavým způsobem života a nedostatkem pohybu.
  • Dlouhodobé sezení – pravidelné a dlouhé sezení zejména na tvrdých površích zesiluje tlak na rektum a tím se zvyšuje i riziko vzniku hemoroidů. Pokud vaše zaměstnání vyžaduje dlouhodobé sezení, seďte alespoň na měkkém povrchu a hlavně sezení kompenzujte pravidelným pohybem.

Jak léčit vnitřní hemoroidy

Změna životního stylu

Základem úspěšné léčby hemoroidů je změna životního stylu. Ta spočívá jednak v úpravě jídelníčku, který by měl obsahovat hlavně vlákninu, jež brání ve vzniku zácpy. Ideálním zdrojem vlákniny je čerstvá zelenina. Dodržujte pravidelný pitný režim, přičemž platí, že bychom měli vypít 0,5 litru neslazených a nesycených tekutin na každých 15 kg tělesné hmotnosti. V neposlední řadě zařaďte do svého běžného života pravidelný pohyb, ať už v podobě sportu nebo třeba procházek na čerstvém vzduchu.

Hygiena

V případě, že vás trápí hemoroidy, je nutné provádět zvýšenou hygienu. Ideálně po každé stolici omývejte rektální oblast vlažnou vodou a následně jemně osušte. Pokud omývání není možné, například v zaměstnání nebo na cestách, nahraďte běžný toaletní papír tím vlhčeným. Vyberte si však takový, který je bez parfemace.

Snižte napětí v anální oblasti

Jděte na stolici okamžitě, když cítíte potřebu. Dochází-li k zadržování, stolice se vysuší a zhorší se tak její průchodnost střevy.

Používejte čípky a masti

Volně prodejné čípky a masti, jako je například osvědčený Procto-Glyvenol, obsahují látky, které mají stahující účinky, podporují hojení a také ulevují od nepříjemných symptomů, jež vnitřní hemoroidy provází.

Chirurgický zákrok

Pokud žádný jiný postup nezabírá, přichází na řadu operace hemoroidů. Ta může mít několik podob, které přímo závisí na pokročilosti hemoroidů (více informací). 

Další články

Hemoroidy a sezení

Proč hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením

Hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením, zejména v kanceláři. Vysvětlíme proč a jak jim předcházet.

Mýty o hemoroidech

Mýty o hemoroidech

Hemoroidy mohou postihnout každého alespoň jednou v životě, ale spoustu lidí ohledně nich trápí nedostatečná informovanost. Často se šíří polopravdy a úplné nesmysly. Pojďme se tedy podívat na některé z nejčastějších omylů a dát jim správnou perspektivu.

hemoroidy a sport

Hemoroidy a sport: Jaký vliv mají některé aktivity na jejich vznik a rozvoj?

I když dobrá kondice snižuje riziko hemoroidů, některé sporty je mohou zvýšit. Řekneme vám, které a jak je provozovat bezpečně.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.