7. června, 2023

Co pomáhá na hemoroidy: 5 účinných rad

5 účinných rad, které pomohou urychlit léčbu hemoroidů a zároveň významně sníží riziko jejich návratu.

Co pomáhá na hemoroidy

Článek se zabývá tématem „Co pomáhá na hemoroidy“, aneb 5 účinných rad, které urychlí léčbu a minimalizují riziko opakování.

Hemoroidy jsou zduřelé cévy v oblasti konečníku. Jasnou příčinu jejich vzniku zatím neznáme, existují však faktory, které k jejich rozvoji prokazatelně přispívají. Patří mezi ně genetické dispozice, nadváha, časté průjmy a zácpy, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nesprávné stravovací návyky, vyšší věk atd.

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Hemoroidy sice obvykle přímo neohrožují naše zdraví, mívají ale natolik nepříjemné symptomy, že se jich chceme co nejrychleji zbavit a současně minimalizovat riziko jejich návratu. Poradíme vám, co pomáhá na hemoroidy:

1. Změna stravovacích návyků

Správná strava hraje při léčbě i prevenci hemoroidů zcela klíčovou roli. Měla by být postavena na dostatečném příjmu vlákniny. Ta totiž pomáhá změkčit stolici, čímž usnadňuje její průchod střevy.

Vysoký podíl vlákniny obsahuje ovoce, zelenina, celozrnné produkty, luštěniny či ořechy. Pokud je pro vás těžké přijímat vlákninu z běžného jídelníčku, sáhněte po některém z mnoha doplňků stravy. Doporučená denní dávka vlákniny je u žen okolo 25 gramů, u mužů kolem 38 g. Vlákninou se prakticky nedá předávkovat. V případě, že jí přijmeme nadměrné množství, dostaví se nadýmání, jež lze zažehnat pohybem nebo zvýšeným příjmem tekutin. 

Při léčbě hemoroidů je zároveň vhodné, abyste z jídelníčku zcela vyřadili pokrmy založené na živočišných tucích, jídla kořeněná, pikantní a také ta s vysokým podílem jednoduchých cukrů.

2. Úprava pitného režimu

Důsledné dodržování pitného režimu pomáhá proti vzniku zácpy. Ta může průběh hemoroidů významně zhoršit, neboť zvyšuje tlak na konečník. Dostatečný příjem tekutin je navíc důležitý pro udržení celkové hydratace organismu. V případě hemoroidů tedy především hydratace tkání v oblasti konečníku, jejichž vysušení a podráždění zhoršuje příznaky a prodlužuje hojení. Optimálně hydratovaný organismus také lépe odvádí z těla toxiny, což urychluje regeneraci.

Dospělý člověk by měl vypít 30-35 ml tekutin (ideálně čisté vody) na každý kilogram své hmotnosti. Ovšem s přihlédnutím k aktuální okolnostem, jako je třeba fyzická zátěž, klimatické podmínky, zdravotní stav apod. a také k tomu, že tekutiny přijímáme i z potravin (například ovoce, zelenina, polévky). Nadměrný příjem tekutin je poměrně vzácný jev, neboť zdravý organismus má přirozené mechanismy (močení, pocení), jak mu zamezit. Pokud však k němu dojde, může způsobovat vcelku vážné zdravotní potíže, které se projevují únavou, stresem, nevolnostmi, křečemi a bolestí hlavy. Abychom se tohoto stavu vyvyrovali, neměli bychom vypít víc než 800-1000 ml tekutin za hodinu.

Během hemoroidů je vhodné zcela vyřadit kávu a černý čaj. Jednak proto, že oba tyto nápoje dehydratují, a také z toho důvodu, že zvyšují tlak v těle, a tedy i v cévách, což může léčbu prodloužit.

3. Udržování hygieny

Důsledná hygiena v oblasti konečníku je důležitá jednak coby prevence vzniku infekce, a také pro zmírnění příznaků.

Po každé stolici omyjte konečník vlažnou vodou a jemně, ale důkladně osušte. V případech, kdy taková hygiena není možná, nahraďte běžný toaletní papír tím vlhčeným. Ten by neměl obsahovat žádné parfemace ani jiné dráždivé složky, jež by mohly průběh onemocnění zhoršit.

Vedle toho pamatujte na časté střídání spodního prádla a také na vzdušné oblečení z přírodních materiálů. Případné zapaření oblasti by totiž výrazně prodloužilo léčbu.

4. Pravidelný pohyb

Pravidelná fyzická aktivita je ideální především jako prevence vzniku a návratu hemoroidů. Důvodů je hned několik – zlepšení trávení, podpora správné funkce střev, předcházení zácpě, posílení krevního oběhu, kontrola hmotnosti a celkové zlepšení kondice. Známou pravdou také je, že hemoroidům neprospívá dlouhodobé sezení, a to hlavně na tvrdém povrchu.

Při probíhajících hemoroidech je důležité, abyste zvolili takovou formu pohybu, která oblast konečníku nebude přetěžovat. Hodí se například svižná chůze, plavání, jóga a především cviky na posílení svalů pánevního dna. Pamatujte vždy na to, že je mnohem lepší cvičit méně intenzivně, ale často, než strávit jednou týdně dvě hodiny v posilovně s obrovskou zátěží.

Pohyb je vždy nutné přizpůsobit svému aktuálnímu zdravotnímu stavu a kondici. Pokud si nejste jisti, jaká fyzická aktivita je pro vás vhodná, poraďte se se svým praktickým lékařem.

5. Léčebné přípravky

Lokální přípravky, jako jsou masti, čípky a sedací koupele, jednak urychlují vstřebání hemoroidu, neboť mají stahující účinky a také ulevují od nepříjemného svědění, pálení či bolestí, protože obsahují lokální anestetika.

Pokud se u vás hemoroidy objevují opakovaně, zvažte užívání léků nebo doplňků stravy na posílení žilních stěn.

Přesto, že hemoroidy zpravidla nepatří k závažným zdravotním potížím, není radno je brát na lehkou váhu, protože v ně mohou vyústit. Pokud vás tedy trápí déle než týden a jejich příznaky se nelepší nebo se dokonce horší, neváhejte s návštěvou lékaře. Jedině on může v takovém případě stanovit vhodnou léčbu a zároveň vyloučit záměnu s jinými, mnohem závažnějšími, onemocněními.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

  1. https://www.zdravystul.cz/blog/vlaknina-a-jeji-benefity.html
  2. https://www.webmd.com/diet/guide/fiber-how-much-do-you-need
  3. https://www.stobklub.cz/clanek/co-muze-zpusobit-nadmerny-prijem-tekutin/
  4. https://www.umsystem.edu/totalrewards/wellness/how-to-calculate-how-much-water-you-should-drink

Autor: Lenka Kolková

Další články

stolicka na záchod

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.