Přihlaste se k našemu newsletteru a získejte zdarma e-book s praktickými tipy, jak předcházet hemoroidům a účinně zmírnit jejich příznaky.
11. srpna, 2023
Hemoroidy v těhotenství jsou častým problémem, který se objevuje během těhotenství a po porodu.
Hemoroidy (lidově hemeroidy) jsou častým problémem, který se objevuje během těhotenství a po porodu. Vysvětlíme vám, proč se to děje, poradíme, jak hemoroidům předcházet a také jak je léčit.
Během těhotenství dochází k celé řadě změn, které jsou pro ženský organismus velmi náročné, a tak se v jejich důsledku objevují nejrůznější potíže a komplikace. Hemoroidy jsou jednou z nich a vznikají hned z několika příčin:
Během celého těhotenství se ženské tělo připravuje na porod, a to mimo jiné i tím, že produkuje již zmiňovaný progesteron. Ten má vliv nejen na rozšíření porodních cest, ale také na rozšíření cév a oslabení jejich stěn. Při porodu samotném dochází k vysokému tlaku na konečník, a tedy i na oslabené žíly v jeho okolí, z nichž následně mohou vzniknout hemoroidy.
Dalšími důvody, proč se po porodu objevují hemoroidy, jsou traumatické faktory, jako je například natažení nebo natržení tkání v oblasti konečníku, opakované zácpy, jež trápí poměrně velké procento žen a také hormonální změny. Za těmi stojí opět progesteron, jehož hladina po porodu klesá, což může mít vliv na pevnost žilních stěn.
Obecně pak platí, že ke vzniku hemoroidů přispívá nadváha či obezita, sedavý způsob život, špatná kondice, nezdravý jídelníček, vyšší věk a genetické dispozice.
Samotné kojení nemá přímý vliv na vznik, návrat ani zhoršení stavu hemoroidů. Začátek těhotenství však s sebou přináší celou řadu procesních změn, které mohou ovlivnit běžné fungování organismu. Je to zejména fakt, že maminky často v důsledku péče o dítě zapomínají na pestrou stravu a dostatečný pitný režim. Během šestinedělí navíc dochází ke snížení fyzické aktivity a s tím i zpomalení pohybu střev. Všechny tyto faktory pak mohou mít za následek zácpu, která bývá častou příčinou vzniku hemoroidů.
Existuje několik opatření, která pomohou snížit riziko vzniku hemoroidů během těhotenství:
Rizika, že se hemoroidy při porodu neobjeví, se zcela zbavit nelze. Těmito opatřeními je však možné jej snížit:
Během gravidity se léčba hemoroidů zaměřuje na mírnění symptomů a podporu hojení. Malé hemoroidy, které se do týdne začnou samy vstřebávat, je možné léčit v domácích podmínkách. Pokud ale ke zlepšení stavu nedochází, je vhodné poradit se o dalším postupu s gynekologem, který vás případně odkáže na proktologa. Pro léčbu hemoroidů je vhodné:
Různé gely, masti či čípky mají jednak stahující účinky a také obsahují složky, jež ulevují od nepříjemných průvodních jevů, jako je bolest, pálení nebo svědění. Tyto přípravky jsou obvykle bezpečné pro užití v těhotenství, pokud si tím však nejste jisti, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
Dočasnou úlevu od nepříjemných příznaků přinesou studené obklady nebo také sedací koupele.
Během těhotenství se upřednostňuje konzervativní léčba. Chirurgické odstranění hemoroidů je považováno za poslední možnost a je k němu přistupováno jen v extrémně závažných případech. Může totiž přinášet rizika pro plod i matku.
Obecně o hemoroidech v těhotenství platí, že se ve většině případů vstřebají samy. Pokud ale ke zlepšení zhruba po týdnu nedochází nebo se dokonce stav horší, neváhejte vyhledat lékaře.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Zdroje:
Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.