Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Hemoroidy v těhotenství jsou častým problémem, který se objevuje během těhotenství a po porodu.

Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Hemoroidy jsou častým problémem, který se objevuje během těhotenství a po porodu. Vysvětlíme vám, proč se to děje, poradíme, jak hemoroidům předcházet a také jak je léčit.

Co způsobuje hemoroidy v těhotenství

Během těhotenství dochází k celé řadě změn, které jsou pro ženský organismus velmi náročné, a tak se v jejich důsledku objevují nejrůznější potíže a komplikace. Hemoroidy jsou jednou z nich a vznikají hned z několika příčin:

  • Hormonální změny – během těhotenství se zrychluje krevní oběh v těle a vlivem zvýšené hladiny progesteronu dochází k rozšíření cév. Vlivem tohoto procesu může dojít k nadměrnému tlaku i na žilní pleteně v oblasti konečníku a rozvoji hemoroidů od začátku až do konce těhotenství.
  • Zácpy a průjmy – hormon progesteron má vliv také na trávicí systém s tím, že u některých žen způsobuje časté zácpy, u jiných průjmy. Oba tyto problémy mohou mít za následek vznik hemoroidů, neboť během nich dochází k namáhání cév v oblasti konečníku. Tyto potíže se objevují zpravidla na začátku a na konci těhotenství.
  • Hmotnost – přibírání na váze zvyšuje tlak na žíly pánevní oblasti, a tím se zvyšuje riziko vzniku hemoroidů. Tyto potíže se týkají hlavně druhé poloviny těhotenství.
  • Tlak – rostoucí děloha vyvíjí tlak na cévy v pánevní oblasti a brání tím normální funkci krevního oběhu, čímž významně přispívá k možnosti vzniku hemoroidů především ve třetím trimestru.

Proč se objevují hemoroidy po porodu

Během celého těhotenství se ženské tělo připravuje na porod, a to mimo jiné i tím, že produkuje již zmiňovaný progesteron. Ten má vliv nejen na rozšíření porodních cest, ale také na rozšíření cév a oslabení jejich stěn. Při porodu samotném dochází k vysokému tlaku na konečník, a tedy i na oslabené žíly v jeho okolí, z nichž následně mohou vzniknout hemoroidy.

Dalšími důvody, proč se po porodu objevují hemoroidy, jsou traumatické faktory, jako je například natažení nebo natržení tkání v oblasti konečníku, opakované zácpy, jež trápí poměrně velké procento žen a také hormonální změny. Za těmi stojí opět progesteron, jehož hladina po porodu klesá, což může mít vliv na pevnost žilních stěn.

Obecně pak platí, že ke vzniku hemoroidů přispívá nadváha či obezita, sedavý způsob život, špatná kondice, nezdravý jídelníček, vyšší věk a genetické dispozice.

Hemoroidy a kojení

Samotné kojení nemá přímý vliv na vznik, návrat ani zhoršení stavu hemoroidů. Začátek těhotenství však s sebou přináší celou řadu procesních změn, které mohou ovlivnit běžné fungování organismu. Je to zejména fakt, že maminky často v důsledku péče o dítě zapomínají na pestrou stravu a dostatečný pitný režim. Během šestinedělí navíc dochází ke snížení fyzické aktivity a s tím i zpomalení pohybu střev. Všechny tyto faktory pak mohou mít za následek zácpu, která bývá častou příčinou vzniku hemoroidů.

Co nastávající maminky nejčastěji trápí

  • Bolest a nepohodlí – těhotenství samo o sobě je pro ženský organismus a psychiku náročné, když se navíc přidají bolesti, tlaky a nepohodlí způsobené hemoroidy, jde o vyčerpávající stav.
  • Krvácení – jasně červená krev je typickým příznakem hemoroidů, pokud se však objeví na stolici, toaletním papíru či dokonce spodním prádle během gravidity může to budoucí matku značně vyděsit.
  • Zácpa – zácpa může být příčinou i důsledkem hemoroidů. Kvůli bolestem a tlakům se totiž těhotná žena vyprazdňuje nedostatečně, čímž přispívá ke vzniku zácpy.
  • Zánět a otok – neléčené hemoroidy se mohou zanítit, což výrazně zhoršuje bolesti v oblasti konečníku.
  • Omezení fyzické aktivity – bolestivé hemoroidy mohou ženám bránit v pohybu. To má jednak vliv na trávicí systém a také na mentální pohodu.

Prevence vzniku hemoroidů během těhotenství

Existuje několik opatření, která pomohou snížit riziko vzniku hemoroidů během těhotenství:

  • Pestrá strava – vyvážený jídelníček, který je bohatý především na vlákninu, snižuje riziko vzniku zácpy a tudíž i hemoroidů.
  • Optimální pitný režim – dostatečný příjem tekutin zajišťuje změkčení stolice a její snadnější průchod střevy.
  • Fyzická aktivita – pravidelný pohyb přispívá ke správné funkci trávicího systému. Během těhotenství je třeba volit takovou aktivitu, která neohrozí plod ani matku.
  • Sezení – dlouhodobé sezení může zvyšovat tlak na cévy v oblasti konečníku. Je tedy vhodné se ho vyvarovat.

Lze předcházet hemoroidům při porodu?

Rizika, že se hemoroidy při porodu neobjeví, se zcela zbavit nelze. Těmito opatřeními je však možné jej snížit:

  • Správné dýchání a tlačení – během porodu dýchejte a tlačte tak, jak vám radí porodní asistentka, lékař nebo jak jste se naučila na předporodním kurzu. Správná technika totiž pomůže minimalizovat nadměrný tlak na konečník.
  • Zácpa – snažte se před porodem udržovat pravidelnou a zdravou stolici. Vhodné je zvýšit příjem vlákniny a zároveň dostatečně pít. Případné užívání doplňků stravy vždy konzultujte se svým lékařem.
  • Opatrné pohyby – hemoroidy se mohou objevit až po porodu. V době rekonvalescence se tedy vyhněte nadměrné námaze, zejména pak zvedání těžkých předmětů. Šetrný přístup k vlastnímu tělu pomůže minimalizovat tlak na pánevní oblast, která je porodem oslabena.

Léčba hemoroidů v těhotenství

Během gravidity se léčba hemoroidů zaměřuje na mírnění symptomů a podporu hojení. Malé hemoroidy, které se do týdne začnou samy vstřebávat, je možné léčit v domácích podmínkách. Pokud ale ke zlepšení stavu nedochází, je vhodné poradit se o dalším postupu s gynekologem, který vás případně odkáže na proktologa.  Pro léčbu hemoroidů je vhodné:

Změnit životní styl

  • přidat do jídelníčku dostatečné množství vlákniny, nejlépe formou zeleniny, ovoce či celozrnného pečiva, případně pomocí doplňků stravy (jejich užívání je ale vždy nutné konzultovat s lékařem),
  • zvýšit příjem tekutin, ideálně v podobě čisté vody,
  • přidat fyzickou aktivitu adekvátní pokročilosti těhotenství. Hodí se například svižná chůze, gravid jóga nebo jiné aktivity určené těhotným ženám.

Užívat lokální přípravky

Různé gely, masti či čípky mají jednak stahující účinky a také obsahují složky, jež ulevují od nepříjemných průvodních jevů, jako je bolest, pálení nebo svědění. Tyto přípravky jsou obvykle bezpečné pro užití v těhotenství, pokud si tím však nejste jisti, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Využít režimová opatření

Dočasnou úlevu od nepříjemných příznaků přinesou studené obklady nebo také sedací koupele.

Invazivní řešení

Během těhotenství se upřednostňuje konzervativní léčba. Chirurgické odstranění hemoroidů je považováno za poslední možnost a je k němu přistupováno jen v extrémně závažných případech. Může totiž přinášet rizika pro plod i matku.

Obecně o hemoroidech v těhotenství platí, že se ve většině případů vstřebají samy. Pokud ale ke zlepšení zhruba po týdnu nedochází nebo se dokonce stav horší, neváhejte vyhledat lékaře.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23498-pregnancy-hemorrhoids
  2. https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-hemorrhoids
  3. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/haemorrhoids-during-pregnancy

Další články

Hemoroidy a sezení

Proč hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením

Hemoroidy souvisí s dlouhodobým sezením, zejména v kanceláři. Vysvětlíme proč a jak jim předcházet.

Mýty o hemoroidech

Mýty o hemoroidech

Hemoroidy mohou postihnout každého alespoň jednou v životě, ale spoustu lidí ohledně nich trápí nedostatečná informovanost. Často se šíří polopravdy a úplné nesmysly. Pojďme se tedy podívat na některé z nejčastějších omylů a dát jim správnou perspektivu.

hemoroidy a sport

Hemoroidy a sport: Jaký vliv mají některé aktivity na jejich vznik a rozvoj?

I když dobrá kondice snižuje riziko hemoroidů, některé sporty je mohou zvýšit. Řekneme vám, které a jak je provozovat bezpečně.

Specializovaná pracoviště

Pro vyhledávání dle Vaší polohy je třeba mít zapnuté polohovací služby. Případně můžete zadat konkrétní město / obec.