27. března, 2024

Rakovina konečníku: 7 klíčových příznaků

Rakovina konečníku a tlustého střeva (kolorektální karcinom) nemusí mít v raném stádiu žádné příznaky. Jaké symptomy jsou charakteristické?

Rakovina konečníku

Rakovina konečníku a tlustého střeva (kolorektální karcinom) nemusí mít v raném stádiu žádné příznaky. Pokud se nějaké symptomy tohoto druhu rakoviny začnou objevovat, víte, o jaké se jedná?

Příznaky, které se týkají stolice

K nejběžnějším příznakům kolorektálního karcinomu patří změny ve vyprazdňování. Může se jednat jak o průjem, tak zácpu. Varovným signálem je také úzká stolice. Za typický projev rakoviny lze považovat krev ve stolici. Krev může být jasně červená nebo mít tmavou barvu – v závislosti na tom, v jaké části trávicího ústrojí dochází ke krvácení. Přítomnost krve ve stolici se týká téměř 40 % pacientů s karcinomem.

Příčinou krvácení ovšem mohou být i jiné choroby, například hemoroidy. Právě kvůli podobnosti symptomů karcinomu a hemoroidů může dojít k „záměně“ původu potíží, proto je důležité neodkládat konzultaci s lékařem. Pokud si všimnete při vyprazdňování něčeho neobvyklého, není důvod ihned panikařit, s návštěvou lékaře ovšem neotálejte. Obrátit se můžete na praktického lékaře, screeningová centra nebo na proktologa. S vyhledáním nejbližšího odborníka vám pomůže interaktivní mapa proktologů.

Bolesti břicha? Vždy zpozorněte a využijte možnosti screeningu

Do seznamu příznaků rakoviny tlustého střeva a konečníku patří bolesti břicha. Tyto potíže se objevují u třetiny pacientů. V souvislosti s břichem si lidé mnohdy stěžují také na křeče nebo nadýmání. Někteří pacienti uvádějí pocit nedokonalého vyprázdnění.

Zásadní roli v časném záchytu nádorů tlustého střeva a konečníku hrají screeningová vyšetření. Liga proti rakovině v rámci svých aktivit opakovaně připomíná význam testu na přítomnost krve ve stolici i screeningovou kolonoskopii. Test na okultní krvácení ve stolici by měl každoročně absolvovat každý, komu už bylo 50 let. Po 55. roce života je možné toto vyšetření nahradit kolonoskopií, který by se měla opakovat každých 10 let. Stačí získat žádanku od praktického lékaře a objednat se na pracoviště gastroenterologie. Test na přítomnost krve ve stolici i kolonoskopie jsou plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Ručička na váze jde dolů, únava naopak narůstá

Úbytek hmotnosti, aniž byste se snažili zhubnout, patří k signálům, které vyžadují pozornost. Pokud se ke ztrátě kilogramů přidá navíc únava a minimum energie navzdory kvalitnímu odpočinku, může se jednat o další příznak rakoviny.

Vodítkem může být i vyšetření krve

Téměř čtvrtina pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku trpí anemií. Na chudokrevnost se může přijít náhodně v rámci běžné preventivní prohlídky a její příčinou bývá chronické krvácení do trávicího ústrojí. Anemii často doprovází slabost a bledá barva kůže.

Příznaky rakoviny konečníku se mohou objevit pozdě, myslete hlavně na prevenci

Příznaky kolorektálního karcinomu se v mnoha případech objevují až v pokročilejší fázi nemoci. Právě kvůli tomu je důležitá prevence a pravidelná screeningová vyšetření. Přestože většina pacientů s karcinomem spadá do věkové kategorie 50 let a více, počet nemocných mladšího věku neustále narůstá. Prevence má význam bez ohledu na věk a pro každého platí, že by měl dbát na zdravý jídelníček s dostatkem zeleniny a ovoce, vést aktivní životní styl s dostatkem pohybu, udržovat si správnou hmotnost, přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu.

Prevence a včasné odhalení karcinomu je základem pro úspěšnou léčbu. Nádory tlustého střeva a konečníku se v ČR vyskytují ve srovnání s jinými státy velmi často a každoročně přibyde 8000 pacientů se zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku.

Sečteno a podtrženo – nepodceňujte žádné změny týkající se trávicí soustavy a zapamatujte si těchto 7 příznaků rakoviny konečníku (kolorektálního karcinomu):

  • Změny v konzistenci a frekvenci stolice
  • Krvácení
  • Bolesti břicha
  • Nadýmání
  • Bezdůvodné hubnutí
  • Únava
  • Anemie (chudokrevnost)

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

  • Colorectal Cancer. World Health Organisation, 11. července 2023. Dostupné na: www.who.int
  • Brazier Y., Villines Z. Colorectal cancer: What you need to know. Medical News Today, 6. prosince 2023. Dostupné na: www.medicalnewstoday.com

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Odborná konzultace: MUDr. Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině Praha a lékařka Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce

Děkujeme za odbornou konzultaci při přípravě článku

Názor odborníka
Názor odborníka

MUDr. Michaela Fridrichová

Ústav radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce

„Prevence je hlavní myšlenka, s kterou byly Ligy proti rakovině po celé Evropě založeny. Prevencí je možné zachytit časné změny vedoucí k nádorovému onemocnění (prekanceróza), časná stadia již vzniklého onemocnění a řešit je. Operační výkon je mnohem levnější než kombinovaná léčba (chemoterapie, RT, biologická léčba, imunoterapie). Jen řešení časných stádii onemocnění může vést k záchraně života.“

Další články

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

K jakému lékaři s hemoroidy?

Trápí mě hemoroidy. K jakému lékaři s hemoroidy?

Trápí vás hemoroidy? Zjistěte, ke kterému lékaři se objednat a jaké možnosti léčby máte. Čtěte více v našem článku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.