21. května, 2024
Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.
Stres a hemoroidy (lidově hemeroidy) – dva problémy, po kterých sice netoužíme, přesto se občas u mnoha z nás objevují. Vysvětlíme vám, jak spolu souvisí a také poradíme, jak se jim dá předcházet.
Ačkoli přímá kauzalita mezi stresem a vznikem hemoroidů prokázána není, pravdou je, že napětí může mít na rozvoji tohoto onemocnění svůj podíl. Psychická zátěž totiž s sebou nese hned několik stavů, jež k jeho propuknutí významně přispívají:
Naučte se techniky, které vám pomohou zvládat stresové situace. Může to být například hluboké dýchání, meditace, jóga nebo třeba procházky v přírodě. Pravidelné relaxační aktivity prokazatelně snižují hladinu stresu, a tím mírní negativní dopady na naše tělo.
Pravidelná fyzická aktivita, ať už jde o sport nebo třeba práci na zahradě, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu stresu a také podporuje trávicí systém, což pomáhá předcházet vzniku hemoroidů.
Jestliže vás čeká náročné stresové období, dbejte víc než kdy jindy na vyvážený jídelníček. Ten by měl být bohatý zejména na vlákninu, která pomáhá změkčovat stolici, a zlepšovat tak její průchod střevy.
I dostatečný přísun tekutin pomáhá s usnadněním průchodu stolice při vyprazdňování. Za den byste měli vypít nejméně 0,5 litru tekutin (ideálně čisté vody) na každých 15 kg své tělesné hmotnosti.
Nikdy nepotlačujte potřebu, naopak jděte na stolici pokaždé, když cítíte nutkání. Potlačení totiž může vést k zácpě, jež zvyšuje riziko vzniku hemoroidů.
Dbejte na správnou hygienu anální oblasti. Pokud se nemůžete omýt vodou, používejte vlhčený toaletní papír (bez parfemací a syntetických složek).
Pravidelně choďte na preventivní prohlídky k lékaři. Pokud se u vás objevuje hemoroidální onemocnění opakovaně nebo si nejste jisti, že se jedná právě o tuto chorobu, s návštěvou odborníka neváhejte. Jen on totiž může stanovit správnou diagnózu a nastavit vhodnou léčbu.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Zdroje:
Autor: Lenka Kolková
Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.