8. května, 2024

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Stres a hemoroidy

Stres a hemoroidy – dva problémy, po kterých sice netoužíme, přesto se občas u mnoha z nás objevují. Vysvětlíme vám, jak spolu souvisí a také poradíme, jak se jim dá předcházet.

Ačkoli přímá kauzalita mezi stresem a vznikem hemoroidů prokázána není, pravdou je, že napětí může mít na rozvoji tohoto onemocnění svůj podíl. Psychická zátěž totiž s sebou nese hned několik stavů, jež k jeho propuknutí významně přispívají:

  • Zvýšené svalové napětí – během stresového období dochází ke zvýšení napětí v celém těle, což se týká i svalů pánevního dna a konečníku. Právě zvýšený tlak na tyto oblasti významně přispívá k rozvoji hemoroidů.
  • Změny v trávení – stres výrazně ovlivňuje naše trávení. U některých jej zrychluje, u jiných zpomaluje, což může vyústit v opakované průjmy nebo naopak zácpy. Obě tyto formy vyprazdňování s sebou nesou zvýšené riziko vzniku hemoroidů.
  • Zhoršení stravovacích návyků – během náročných období se často uchylujeme k nezdravým stravovacím návykům. Ať už jde o nevhodnou stravu, její rychlou konzumaci nebo nedostatečný pitný režim, všechny tyto faktory přispívají k rozvoji hemoroidálního onemocnění.

Jak se vyhnout hemoroidům ze stresu

Zvládání stresu

Naučte se techniky, které vám pomohou zvládat stresové situace. Může to být například hluboké dýchání, meditace, jóga nebo třeba procházky v přírodě. Pravidelné relaxační aktivity prokazatelně snižují hladinu stresu, a tím mírní negativní dopady na naše tělo.

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita, ať už jde o sport nebo třeba práci na zahradě, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu stresu a také podporuje trávicí systém, což pomáhá předcházet vzniku hemoroidů.

Zdravá strava

Jestliže vás čeká náročné stresové období, dbejte víc než kdy jindy na vyvážený jídelníček. Ten by měl být bohatý zejména na vlákninu, která pomáhá změkčovat stolici, a zlepšovat tak její průchod střevy.

Pitný režim

I dostatečný přísun tekutin pomáhá s usnadněním průchodu stolice při vyprazdňování. Za den byste měli vypít nejméně 0,5 litru tekutin (ideálně čisté vody) na každých 15 kg své tělesné hmotnosti.

Pravidelná stolice

Nikdy nepotlačujte potřebu, naopak jděte na stolici pokaždé, když cítíte nutkání. Potlačení totiž může vést k zácpě, jež zvyšuje riziko vzniku hemoroidů.

Hygiena

Dbejte na správnou hygienu anální oblasti. Pokud se nemůžete omýt vodou, používejte vlhčený toaletní papír (bez parfemací a syntetických složek).

Prevence

Pravidelně choďte na preventivní prohlídky k lékaři. Pokud se u vás objevuje hemoroidální onemocnění opakovaně nebo si nejste jisti, že se jedná právě o tuto chorobu, s návštěvou odborníka neváhejte. Jen on totiž může stanovit správnou diagnózu a nastavit vhodnou léčbu.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Lenka Kolková

Další články

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.