17. května, 2024

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

svědění konečníku

Prozradíme vám, jaké jsou nejčastější příčiny svědění konečníku, kdy je kvůli němu vhodné navštívit lékaře a také vám poradíme, jak se těchto potíží pro příště vyvarovat.

Svědění konečníku je běžný problém, který čas od času zažije každý z nás. Ve většině případů nevzniká z vážných příčin, jsou ale i situace, které vyžadují vyšší pozornost nebo dokonce specializovanou léčbu, rozhodně tedy není na místě jej podceňovat.

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Proč se objevuje svědění konečníku?

Nedostatečná hygiena – vede k podráždění pokožky v oblasti konečníku, a ta pak svědí nebo pálí.

Průjem – časté průjmy dráždí anální otvor, což vyvolává nepříjemné pocity.

Dermatitida – je obvykle způsobena zapařením v kombinaci s nedostatečnou hygienou nebo jiným kontaktem s infekcí. Kůže při ní je červená, podrážděná, a tudíž přecitlivělá.

Kosmetika – používání nevhodných mýdel, krémů nebo vlhčených toaletních papírů může vést k vysušení nebo jinému narušení pokožky, a ta následně pálí či svědí.

Anální trhliny – neboli také fisury jsou drobné trhliny na sliznici konečníku, jež vznikají vlivem průjmů, zácp nebo také análního sexu a způsobují bolest, pálení a svědění.

Hemoroidy – zduřelé cévky v oblasti konečníku provází celá řada symptomů, jako je například tlak, bolest a také svědění.

Kvasinková infekce – je plísňové onemocnění, jež obvykle postihuje pohlavní orgány, může se ale projevit i v anální oblasti. Jeho typickým průvodním jevem je intenzivní svědění.

Roupi – jsou parazité, jež se šíří pouze mezi lidmi. Sídlí ve střevech, ale ke konečníku vylézají klást vajíčka, což způsobuje svědění, a to zejména v noci. Roupi jsou typickou příčinou svědění konečníku u dětí.

Kožní onemocnění – některé kožní potíže, jako je ekzém nebo lupénka mohou vyvolávat nepříjemné pocity i v okolí konečníku.

Rakovina řitního otvoru – jde o nepříliš časté nádorové onemocnění, jež souvisí s HPV infekcí. Jedním z průvodních jevů je i svědění v oblasti análního otvoru.

Jiná onemocnění – cukrovka, potravinové alergie nebo například onemocnění štítné žlázy může provázet svědění konečníku.

Jak se zbavit svědění konečníku

Vzhledem k tomu, že není samo o sobě chorobou, ale průvodním jevem některých potíží, pro úlevu od něj, je třeba právě tyto problémy odstranit. Zároveň se hodí dodržovat určitá režimová opatření:

Hygiena

Dbejte na důkladnou hygienu po každé stolici. Anální oblast opláchněte vlažnou vodou a jemně otřete toaletním papírem nebo čistým ručníkem. V případě, že taková hygiena není možná, využijte vlhčený toaletní papír. Dbejte však na to, aby neobsahoval žádné parfemace ani jiné syntetické složky, jež by mohly pokožku dráždit.

Lokální přípravky

Svědění mohou zmírnit různé krémy. Měly by mít lehké, hydratační, případně hojivé složení.

Pokud jsou příčinou svědění hemoroidy, anální trhliny, dermatitida či kožní infekce, používejte masti, krémy a gely, které jsou k odstranění těchto potíží určené. V případě, že si nejste jisti s výběrem vhodného přípravku, poraďte se se svým lékárníkem.

Oblečení

Ve dnech, kdy vás akutně trápí svědění, noste volné oblečení z prodyšných přírodních materiálů, a to včetně spodního prádla. Vyhýbejte se upnutým kalhotám a syntetickým tkaninám. Pokožka se totiž pod nimi snadněji zapaří, což může vést ke zhoršení stavu.

Strava

Pokud máte podezření, že dané symptomy zhoršují některé potraviny, vyhněte se jim. Zároveň se vyvarujte příliš kořeněných pokrmů, jež mohou následně dráždit při vyprazdňování.

Kdy kvůli svědění konečníku zajít k lékaři

Svědění konečníku zpravidla ustoupí samo bezprostředně po odstranění příčiny jeho vzniku. Pokud tomu tak ale není nebo jej provází další příznaky, jako je například bolest, otoky, vyrážka, výtok nebo krev na toaletním papíru či ve stolici, vyhledejte lékaře. Na odborníka se obraťte také v případě, že se svědění často opakuje nebo se váš stav zhoršuje.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Lenka Kolková

Další články

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.