11. července, 2024

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

stolicka na záchod

Správná pozice při vyprazdňování hraje důležitou roli v léčbě i předcházení hemoroidálního onemocnění. Záchodová stolička vám může pomoci dosáhnout správné pozice. Poradíme vám, jak na ni.

Hemoroidy (lidově hemeroidy) jsou zduřelé žíly v oblasti konečníku, k jejichž rozvoji přispívá nitrobřišní tlak. Ten se zvyšuje například během porodu, vlivem náročných fyzických aktivit a nejčastěji při namáhavém vyprazdňování, tedy při průjmech a hlavně zácpách. Zde může pomoci stolička na záchod, která zajišťuje správnou pozici těla při vyprazdňování.

Doporučujeme
Český výrobek
Tradiční záchodová stolička Štokrle

Tradiční záchodová stolička Štokrle

Výhody:
  • Komfortní a ergonomická poloha
  • Zdravější a pohodlnější vyprazdňování
  • Prevence hemoroidů a dalších problémů s konečníkem
Do obchodu
Detail produktu Stokrle.cz

Jaká je správná poloha při vyprazdňování

Málokdo ví, že běžná poloha vsedě se vzpřímenými zády není pro defekaci zcela ideální. V této pozici je totiž tlusté střevo staženo tzv. puborektální kličkou (musculus puborectalis). Tedy svalem, který mimo jiné pomáhá zadržovat stolici v těle. Pro jeho překonání je třeba vyvinout vyšší tlak na svaly v anální oblasti, což může mít za následek vznik hemoroidů, případně zhoršení stavu těch stávajících a tedy i prodloužení jejich léčby.

Správnou polohou je podřep. Je totiž pro vyprazdňování nejpřirozenější, neboť se sevření tlustého střeva puborektální kličkou uvolní a stolice má tak volný průchod, aniž by bylo nutné vyvíjet výraznější tlak.

Tuto pozici umožňuje například turecký záchod, běžné toalety nás však nutí sedět vzpřímeně. Řešením je stolička na záchod. Ta dovoluje udržet nohy ve zvýšené poloze, což má v kombinaci s předklonem stejný efekt na střeva jako podřep.

Proč nevysedávat na toaletě

Stejně jako správná pozice, je také důležitý čas strávený na toaletě. Dlouhodobé snažení o defekaci vede ke zvýšení nitrobřišního tlaku, což může průběh hemoroidů zhoršit nebo způsobit vznik nových. Pokud vás tedy trápí zácpa, dopřejte si více vlákniny, navyšte pitný režim a místo dlouhého vysedávání na toaletě se jděte raději projít. Těmito procesy dojde k urychlení trávení a změkčení stolice, která pak snadněji vyjde ven.

Kromě toho je také důležité dodržovat dostatečnou hygienu na toaletě. Ideálně používejte vlhčené ubrousky, které šetrně čistí a minimalizují podráždění pokožky.

Doporučujeme
Český výrobek
Moderní záchodová stolička Štokrle

Moderní záchodová stolička Štokrle

Výhody:
  • Komfortní a ergonomická poloha
  • Zdravější a pohodlnější vyprazdňování
  • Prevence hemoroidů a dalších problémů s konečníkem
Do obchodu
Detail produktu Stokrle.cz

Jak spát s hemoroidy

Při akutním hemoroidálním onemocnění také pamatujte na vhodnou pozici při spánku, při níž nebudete cítit tlak na anální oblast. Ideální je například tzv. poloha plodu, tedy naboku. Pro maximální komfort je vhodné spát na měkké matraci nebo svou běžnou matraci alespoň opatřit měkkou podložkou.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Další články

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.