12. ledna, 2022

Jak léčit hemoroidy u dětí: 7 bezpečných rad

Ani nejmenším se tyto bolestivé a nepříjemné potíže nevyhýbají. Poradíme vám, jak účinně a zároveň šetrně léčit hemoroidy u dětí.

Hemoroidy u dětí

Proč se objevují hemoroidy u dětí

Hemoroidy jsou zduřelé žíly na vnitřní nebo vnější straně konečníku. Hemoroidy u dětí objevují zejména ve spojitosti se zvýšeným tlakem na střeva, a to jak v důsledku zácpy, tak i průjmu. Zácpa může u dětí vznikat vlivem nevhodného jídelníčku, nedostatečného pitného režimu, ale jednoduše také proto, že děti „nemají čas“ se vyprázdnit. V zápalu hry totiž nucení na stolici potlačí, stolice se ve střevech vysušuje, čímž se zhoršuje její průchodnost a tím se zvyšuje i riziko vzniku hemoroidů.

Hemoroidy u dětí a jejich příznaky

Mezi typické symptomy hemoroidů u dětí do 15 let patří:

  • namodralý uzlík v oblasti konečníku
  • svědění a citlivost či bolest v anální oblasti
  • jasně červená krev na stolici nebo na toaletním papíru

Hemoroidy u dětí a jak se jim vyhnout

Zatímco zácpa je velmi častým důvodem pro návštěvu pediatra, hemoroidy naštěstí tak obvyklé nejsou. Poradíme vám, jak své ratolesti od obou problémů spolehlivě ušetřit:

1. Dbejte na vyvážený jídelníček

Jedním z nejdůležitějších kroků k úspěšné léčbě hemoroidů je, odstranění jejich příčiny, tedy zácpy. Pamatujte na to, že jídelníček vašich dětí by měl každý den obsahovat dostatečné množství vlákniny. Platí, že optimální množství se odvozuje od vzorečku: věk dítěte + 5 g (tříleté dítě by tedy mělo každý den sníst 8 gramů vlákniny). Vláknina se nachází například v zelenině, ovoci nebo také celozrnném pečivu či cereáliích. Jídelníček by měl zároveň obsahovat dostatek vitamínů a minerálů, které pomáhají zpevňovat žilní stěnu a tudíž je méně pravděpodobné, že dojde ke vzniku hemoroidů. V neposlední řadě je pak vhodné omezit konzumaci cukru a živočišných tuků, jež vedou k nadváze či obezitě, která riziko vzniku hemoroidů výrazně zvyšuje.

2. Dohlédněte na pitný režim

Zejména malé děti dokáží během dne na pití zcela zapomenout. Je tedy na rodičích, aby dohlédli na to, že jejich ratolest každý den vypije 60 – 80 ml tekutin na každý kilogram své váhy. 

Mezi vhodné nápoje patří:

  • čistá pramenitá voda, občas může být i minerální
  • ovocné nebo bylinné čaje, nedoslazované
  • 100% ovocné či zeleninové šťávy bez obsahu sladidel a dalších umělých aditiv

Nevhodné jsou naopak slazené a sycené limonády, džusy z koncentrátů a také silný černý čaj či káva.

3. Nezapomeňte na pohyb

Pravidelný pohyb je u malých dětí stejně důležitý jako u dospělých. Fyzická aktivita totiž podporuje činnost celého zažívacího systému. Pravidelným pohybem zároveň udržujeme organismus v dobré kondici a snižujeme tím riziko vzniku nadváhy či obezity, tudíž i vzniku hemoroidů.

4. Vyzkoušejte teplou koupel

Teplá koupel dokáže vyřešit mnoho dětských potíží, hemoroidy a zácpu nevyjímaje. V případě hemoroidů je vhodné do vany přidat trochu dubové kůry, která má stahující účinky. Na dětské hemoroidy je také možné přikládat obklady namočené v teplém odvaru z dubové kůry, ideálně na 10 – 15 minut 2x denně.

5. Dbejte na hygienu

Po každé stolici omyjte oblast konečníku vlažnou vodou a jemně, ale důkladně ji osušte. Například na cestách, kdy taková hygiena není možná, je dobré mít po ruce vlhčený toaletní papír. Dbejte však na to, aby papír neobsahoval žádné parfemace, alkohol nebo jiné nevhodné syntetické látky, které hemoroidy ještě zhoršují. Vhodný je například vlhčený papír Procto-Glyvenol, který obsahuje ruscogenin, jež má stahující účinky.

6. Použijte masti

Po stolici a po každém omytí aplikujte na oblast konečníku krém, mast či gel. Vhodné jsou dětská mazání, která podporují hojení. Při dlouhodobých potížích doporučujeme konzultaci s lékařem (pediatrem).

7. Nezapomeňte na příjemné sezení

Sezení může být pro malé děti s hemoroidy vysloveně nepříjemné a při sezení na tvrdé podložce se navíc vlivem tlaku průběh onemocnění může ještě zhoršovat. Pamatujte tedy na to, že by váš potomek měl sedět na například na měkkém polštáři nebo nafukovací podložce.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Rakovina konečníku

Rakovina konečníku: 7 klíčových příznaků

Rakovina konečníku a tlustého střeva (kolorektální karcinom) nemusí mít v raném stádiu žádné příznaky. Jaké symptomy jsou charakteristické?

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.