11. května, 2023

Nejúčinnější léky na hemoroidy

Prozradíme vám, jak poznat nejúčinnější léky na hemoroidy, co by nemělo chybět v jejich složení a čím se hodí léčbu doplnit.

Léky na hemoroidy

Hemoroidy jsou bolestivým a nepříjemným problémem a mnoho lidí se stále stydí o tomto onemocnění mluvit, což může vést k nedostatečné léčbě a zhoršení příznaků. Naštěstí existují účinné léky na hemoroidy, které mohou zmírnit bolest, snížit zánět a urychlit hojení. Ale jak poznáte, které léky jsou nejlepší a co by mělo být součástí jejich složení? V tomto článku Vám prozradíme, jaké jsou nejúčinnější léky na hemoroidy, co by mělo být obsaženo v jejich složení a jak lze léčbu doplnit, aby byla co nejúčinnější.

Masti

Při výběru volně prodejných mastí sáhněte po takových přípravcích, které obsahují jednak látky, jež urychlují proces stažení hemoroidu a také lidokain nebo jiné lokální anestetikum, které ulevuje od průvodních jevů, jako je svědění, bolest, pálení apod. Masti se hodí spíše na vnější hemoroidy, pokud jsou však opatřeny speciálním aplikátorem, jejich složení je účinné i na hemoroidy vnitřní.

Čípky

Vzhledem ke své formě jsou účinnější na hemoroidy vnitřní, ale svým složením jsou účinné i na ty vnější. Podobně jako u krémů, by čípky měly obsahovat jednak léčivé látky a také látky znecitlivující, jež ulevují od nepříjemných symptomů. Některé čípky navíc mívají i projímavé účinky, uvolňují tedy zácpu, jež by mohla průběh hemoroidů zhoršovat.

Doplňky stravy

  • Vláknina: během hemoroidů je vhodné zvýšit příjem vlákniny, neboť usnadňuje průchod stolice. Vhodným zdrojem vlákniny je například celozrnné pečivo, některé druhy ovoce či zeleniny nebo také luštěniny. Pokud je pro vás obtížné navýšit podíl vlákniny v jídelníčku pomocí běžných pokrmů, sáhněte po doplňcích stravy.
  • Probiotika: konzumace probiotických potravin, jako jsou například jogurty, kefíry či další fermentované pokrmy, pomáhá zlepšit trávení, a tedy i usnadnit vyprazdňování. Probiotika je také organismu možné dodávat pomocí doplňků stravy.
  • Omega 3: nenasycené mastné kyseliny pomáhají udržovat zdravá střeva, což přispívá ke snadnému vyprazdňování, a tudíž i k rychlejšímu zhojení hemoroidů. Na omega 3 jsou bohaté například tučné ryby, ořechy a semena nebo je možné je užívat v podobě rybího tuku či jiných doplňků stravy.
  • Doplňky stravy pro posílení žilních stěn: kombinace bioflavonoidů, katechinů a některých vitamínů, které tyto doplňky stravy obsahují, zlepšuje pružnost cév, posiluje jejich stěny a také přispívá ke správnému fungování celého kardiovaskulárního systému. Tyto doplňky stravy tedy podporují nejen rychlejší zotavení z hemoroidů, ale také působí preventivně vůči jejich návratu.

Kdy zajít kvůli hemoroidům k lékaři

Přesto, že se v mnoha případech hemoroidy samy zahojí, není radno je podceňovat. Mimo jiné je totiž snadné jejich příznaky zaměnit za projevy kolorektálního karcinomu.

Pokud vás tedy hemoroidy trápí déle než týden, jejich stav se nelepší nebo se dokonce horší, případně na stolici či toaletním papíru pozorujete tmavou krev namísto jasně červené, neváhejte vyhledat odborníka. Ten nejen diagnostikuje stádium hemoroidu a navrhne optimální léčbu, ale také vyloučí jiné zdravotní potíže.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Rakovina konečníku

Rakovina konečníku: 7 klíčových příznaků

Rakovina konečníku a tlustého střeva (kolorektální karcinom) nemusí mít v raném stádiu žádné příznaky. Jaké symptomy jsou charakteristické?

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.