Hemoroidy sice nejsou životu nebezpečné, dokáží však výrazně znepříjemnit naše běžné fungování. Poradíme vám, jaká léčba hemoroidů je skutečně účinná.
Hemoroidy mohou být velmi nepříjemné a ovlivňovat každodenní život. Existuje však mnoho způsobů, jak je léčit a zmírnit příznaky. Léčba hemoroidů by měla být založena na individuálním přístupu.
Hemoroidy se dělí na vnější a vnitřní. Zatímco ty prvně jmenované jsou zvětšené žíly pod kůží ve spodní oblasti konečníku okolo řitního otvoru a je snadné je nahmatat, ty druhé – interní hemoroidy – se nachází uvnitř konečníku a na první pohled nejsou viditelné.
Podle odborníků hemoroidy postihují polovinu až tři čtvrtiny obyvatelstva naší planety s tím, že nemalou roli v jejich výskytu hraje věk a genetika.
[A nevyhýbají se ani slavným osobnostem. Podle historických dokumentů totiž údajně jejich bolest trápila například Napoleona při porážce v bitvě u Waterloo.]
Vnější hemoroidy jsou patrné na první pohled. Mezi příznaky, které je provází patří:
Vzhledem k tomu, že vnitřní hemoroidy na první pohled patrné nejsou a často je doprovází krev ve stolici, je důležité jim věnovat zvýšenou pozornost, neboť by mohly být zaměněny za mnohem závažnější zdravotní potíže, jako je například rakovina tlustého střeva. Vnitřní hemoroidy signalizuje:
Ačkoli jimi trpí mnoho lidí, odhaduje se, že jen asi 4 % kvůli nim navštíví lékaře. Důvodem je zpravidla ostych. V případě, že vás hemoroidy, a zejména ty vnitřní, trápí často, je však vyhledání specialisty víc než vhodné. Lékař totiž nejen vyloučí vážná onemocnění, která mohou být mnohem větší hrozbou než hemoroidy, ale hlavně určí přesnou diagnózu včetně stádia hemoroidů a lépe tak stanoví vhodnou léčbu.
Faktem totiž je, že správná léčba hemoroidů zcela závisí na jejich typu a také na fázi, ve které se právě nachází:
Způsobují svědění či pálení v oblasti konečníku, případně tlak, bolest a občasné krvácení při stolici.
Léčba hemoroidů I. stupně: vhodné je pravidelné používání mastí nebo čípků, jako jsou například rektální čípky Procto-Glyvenol, které obsahují látky stahující zvětšené žíly a zároveň i lokální anestetika, jež okamžitě uleví od bolestí a dalších nepříjemných průvodních jevů. Vhodné jsou také bylinné koupele či obklady a samozřejmě úprava životosprávy.
Při stolici dochází k výhřezu hemoroidu, po jejím ukončení se hemoroid stahuje. Vše doprovází tlak, svědění či pálení v oblasti konečníku.
Léčba hemoroidů II. stupně: hemoroidy je třeba lokálně ošetřit. Lékař obvykle doporučí sklerotizaci. Při té dojde k zamezení průtoku krve žilou, která je postižena hemoroidem. Důsledkem je vytracení hemoroidu během několika dní. Zákrok je zcela bezbolestný. Než k němu však dojde, hodí se aplikovat čípky nebo masti, které tlumí nepříjemné stavy doprovázející hemoroidy.
Ve stolici je větší množství jasně červené krve. Vyhřezlý hemoroid lze vrátit do konečníku pouze prstem, brzy se ale objeví znovu.
Léčba hemoroidů II. stupně: lékař provede například tzv. Barronovu ligaci, tedy hemoroidy zaškrtí nebo může dojít k jejich odstranění laserem či chirurgicky.
Výhřez je trvalý a nelze jej vrátit zpět.
Léčba hemoroidů IV. stupně: lékař hemoroidy odstraňuje zpravidla chirurgicky, případně laserem tak, aby následné poškození konečníku bylo co nejmenší.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.