5. ledna, 2022

Rychlá a účinná léčba hemoroidů

Hemoroidy sice nejsou životu nebezpečné, dokáží však výrazně znepříjemnit naše běžné fungování. Poradíme vám, jaká léčba hemoroidů je skutečně účinná.

Léčba hemoroidů

Hemoroidy (lidově hemeroidy) mohou být velmi nepříjemné a ovlivňovat každodenní život. Existuje však mnoho způsobů, jak je léčit a zmírnit příznaky. Léčba hemoroidů by měla být založena na individuálním přístupu.

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy se dělí na vnější a vnitřní. Zatímco ty prvně jmenované jsou zvětšené žíly pod kůží ve spodní oblasti konečníku okolo řitního otvoru a je snadné je nahmatat, ty druhé – interní hemoroidy – se nachází uvnitř konečníku a na první pohled nejsou viditelné.

Podle odborníků hemoroidy postihují polovinu až tři čtvrtiny obyvatelstva naší planety s tím, že nemalou roli v jejich výskytu hraje věk a genetika.

[A nevyhýbají se ani slavným osobnostem. Podle historických dokumentů totiž údajně jejich bolest trápila například Napoleona při porážce v bitvě u Waterloo.]

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Jak poznat hemoroidy

Vnější hemoroidy jsou patrné na první pohled. Mezi příznaky, které je provází patří: 

 • svědění okolo konečníku
 • podráždění i bolest v anální oblasti
 • otok v okolí řitního otvoru
 • malé uzlíky v oblasti konečníku
 • jsou viditelné zvenčí
 • mohou mít až fialovou barvu
 • může se v nich vytvořit trombóza

Vzhledem k tomu, že vnitřní hemoroidy na první pohled patrné nejsou a často je doprovází krev ve stolici, je důležité jim věnovat zvýšenou pozornost, neboť by mohly být zaměněny za mnohem závažnější zdravotní potíže, jako je například rakovina tlustého střeva. Vnitřní hemoroidy signalizuje:

 • jasně červená krev ve stolici
 • bolest při stolici
 • hlen ve stolici
 • vyhřeznutí části konečníku
 • zvenčí nejsou viditelné
 • nelze je nahmatat

Léčba hemoroidů

Ačkoli jimi trpí mnoho lidí, odhaduje se, že jen asi 4 % kvůli nim navštíví lékaře. Důvodem je zpravidla ostych. V případě, že vás hemoroidy, a zejména ty vnitřní, trápí často, je však vyhledání specialisty víc než vhodné. Lékař totiž nejen vyloučí vážná onemocnění, která mohou být mnohem větší hrozbou než hemoroidy, ale hlavně určí přesnou diagnózu včetně stádia hemoroidů a lépe tak stanoví vhodnou léčbu.

Faktem totiž je, že správná léčba hemoroidů zcela závisí na jejich typu a také na fázi, ve které se právě nachází:

Hemoroidy I. stupně

Způsobují svědění či pálení v oblasti konečníku, případně tlak, bolest a občasné krvácení při stolici.

Léčba hemoroidů I. stupně: vhodné je pravidelné používání mastí nebo čípků, jako jsou například rektální čípky Procto-Glyvenol, které obsahují látky stahující zvětšené žíly a zároveň i lokální anestetika,  jež okamžitě uleví od bolestí a dalších nepříjemných průvodních jevů. Vhodné jsou také bylinné koupele či obklady a samozřejmě úprava životosprávy.

Hemoroidy II. stupně

Při stolici dochází k výhřezu hemoroidu, po jejím ukončení se hemoroid stahuje. Vše doprovází tlak, svědění či pálení v oblasti konečníku.

Léčba hemoroidů II. stupně: hemoroidy je třeba lokálně ošetřit. Lékař obvykle doporučí sklerotizaci. Při té dojde k zamezení průtoku krve žilou, která je postižena hemoroidem. Důsledkem je vytracení hemoroidu během několika dní. Zákrok je zcela bezbolestný. Než k němu však dojde, hodí se aplikovat čípky nebo masti, které tlumí nepříjemné stavy doprovázející hemoroidy.

Hemoroidy III. stupně

Ve stolici je větší množství jasně červené krve. Vyhřezlý hemoroid lze vrátit do konečníku pouze prstem, brzy se ale objeví znovu.

Léčba hemoroidů II. stupně: lékař provede například tzv. Barronovu ligaci, tedy hemoroidy zaškrtí nebo může dojít k jejich odstranění laserem či chirurgicky.

Hemoroidy IV. stupně

Výhřez je trvalý a nelze jej vrátit zpět.

Léčba hemoroidů IV. stupně: lékař hemoroidy odstraňuje zpravidla chirurgicky, případně laserem tak, aby následné poškození konečníku bylo co nejmenší.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje

Autor: Lenka Kolková

Další články

stolicka na záchod

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.