13. března, 2024

Co s hemoroidy nikdy nedělat

Trápí vás čas od času hemoroidy? Prozradíme vám, co s hemoroidy nikdy nedělat, aby se váš stav ještě nezhoršil.

Co s hemoroidy

Trápí vás čas od času hemoroidy? Prozradíme vám, co s hemoroidy nikdy nedělat, aby se váš stav ještě nezhoršil.

Hemoroidy (lidově hemeroidy) jsou zduřelé žíly v oblasti konečníku, které občas postihnou téměř každého z nás. Samy o sobě nejsou životu nebezpečné a zpravidla zmizí během pár týdnů, s přispěním lokálních přípravků i dříve. Nutno však dodat, že mají několik stádií, přičemž ta pokročilejší je nezbytné řešit s lékařem.

Pro urychlení léčby je vhodné na hemoroidy aplikovat masti nebo čípky, upravit jídelníček a omezit náročné fyzické aktivity. Zároveň je důležité:

Hemoroidy nepropichovat

Vnější hemoroidy mnohdy svádí k propíchnutí. Často se v nich totiž vytvoří krevní sraženina, která způsobuje nepříjemný tlak či bolest, a nemocný má tak pocit, že právě propíchnutí přinese úlevu. Opak je ale pravdou. Nejen, že nedojde ke zmírnění nepříjemných příznaků, ale přidá se navíc krvácení a léčba onemocnění se prodlouží. Poměrně snadno se navíc v otevřené ráně může rozvinout infekce, což by mohlo mít vážnější následky než samotný hemoroid.

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Hemoroidy netřít

Typickým příznakem hemoroidů je svědění. Může za něj podráždění nebo suchá kůže v oblasti řitního otvoru, hlen, který onemocnění také často provází nebo otok, jež napíná kůži a ta pak právě svrbí. Jeho řešením však v žádném případě není drbání postižených míst nebo dření, ať už ručníkem či toaletním papírem. Tření totiž může způsobit podráždění hemoroidu a pokožky v anální oblasti, způsobit trhliny a praskliny, a výrazně tak prodloužit léčbu. Při hemoroidálním onemocnění je naopak nutné o řitní oblast pečovat sice důsledně, ale jemně a šetrně.

Neužívat projímadla

Hemoroidy jsou často spojeny se zácpou a obtížným vyprazdňováním. Mnoho lidí proto sahá po projímadlech. Jejich dlouhodobé užívání však může maskovat jiné problémy, jež stojí za vznikem zácpy. Projímadla také často způsobují průjem, který průběh onemocnění ještě zhoršuje, neboť vytváří tlak na střeva a na hemoroidální žíly. Mnohem lepším řešením pro usnadnění defekace je přidání většího množství vlákniny do jídelníčku a také zvýšení pitného režimu. Tato kombinace změkčí stolici, a ta tak snadněji projde střevy.

Vyhnout se dlouhodobému sezení

Dlouhodobé sezení, zejména na tvrdých površích, hemoroidální onemocnění výrazně zhoršuje. Zvyšuje totiž tlak na celou pánevní oblast a tedy i na samotné hemoroidy. Proto je vhodné se mu vyhýbat. Pokud to však (například vzhledem k zaměstnání) není možné, používejte speciální sedací podložky, které pánevní oblast podepřou tak, aby tlak na hemoroidy byl co nejnižší. I při používání podsedáku však dbejte na to, abyste do svého běžného programu zakomponovali pravidelný pohyb. Ten totiž jednak stimuluje trávení, a tudíž i dobrou průchodnost stolice a také oblast pánve prokrví, čímž přispívá k rychlejšímu hojení hemoroidů. Vždy však volte takovou fyzickou aktivitu, která je adekvátní k vašemu stavu. Hodí se například svižná chůze.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Lenka Kolková

Další články

stolicka na záchod

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.