12. dubna, 2024

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

proktolog, proktologie

Výraz proktologie, proktolog nemusí být všem úplně známý a jasný. O jaký obor se jedná a jak souvisí s hemoroidy?

Proktologie je chirurgický obor, který se zabývá onemocněními v oblasti konečníku a řitního kanálu. Proktolog je tedy lékař, s nímž pacienti řeší potíže a nemoci spojené s koncovou částí trávicího traktu – například hemoroidy. Pro mnoho pacientů je tento obor „strašákem“, protože se týká intimní oblasti. Bližší seznámení s průběhem proktologického vyšetření ale poslouží jako pomocník před první návštěvou proktologa. Pocit úlevy může dodat i fakt, že pro lékaře jsou proktologická vyšetření běžnou každodenní záležitostí. Správný proktolog si ovšem uvědomuje citlivost svojí specializace a k pacientovi při vyšetření přistupuje s pochopením a respektem.

Praktické pomůcky
pro prevenci a úlevu při hemoroidech

Co všechno řeší proktolog?

Typickým problémem, se kterým se pacienti obrací na proktologa, je bolest, svědění a pálení konečníku. K dalším potížím, které se na proktologii řeší, patří krvácení z konečníku, krev ve stolici nebo různé hmatatelné změny v okolí konečníku. Cesta k proktologovi může vést přímo bez doporučení jiného lékaře nebo přes praktika, který vystaví žádanku na proktologické vyšetření. S hledáním proktologa vám může pomoci interaktivní Mapa proktologie, kde najdete seznam lékařů s jejich kontakty.

Příklady konkrétních diagnóz, se kterými se lidé léčí na proktologii: hemoroidy, anální fisury, abscesy, polypy, prolaps konečníku, nádorová a zánětlivá onemocnění konečníku, některé sexuálně přenosné choroby a další.

Jak to chodí na proktologii

Vyšetření vždy začíná rozhovorem s lékařem. Mluvit otevřeně o potížích v intimní oblasti není pro mnoho lidí jednoduché, lékař ale potřebuje vědět, co přesně pacienta trápí, jak se potíže projevují a jak dlouho trvají. Po úvodním hovoru následuje základní vyšetření, které se provádí na lehátku buď v pozici na kolenou nebo na levém boku. Proktolog pohledem zkontroluje oblast konečníku a provede tzv. digitální vyšetření (někdy se označuje per rectum). Při něm lékař prstem v rukavici posoudí stav konečníku zevnitř – sleduje se například tonus svěračů, přítomnost útvarů, celistvost sliznice nebo bolestivost

Zásadní součást vyšetření – anoskopie

Na proktologii se běžně provádí také anoskopie a rektoskopie, tedy endoskopické vyšetření konečníku a rekta pomocí anoskopu nebo rektoskopu. Jedná se o pevnou dutou „trubičku“, díky které může lékař prohlédnout sliznici a v případě potřeby provést biopsii (odběr malého kousku tkáně). Vyšetření trvá v řádu minut, a přestože není bolestivé, pro pacienty bývá nepříjemné. Výhodou je, že proktolog může ihned okomentovat výsledek, pouze v případě biopsie je nutné počkat na zprávu z laboratoře. Na základě zjištěných informací doporučí proktolog další postup – může se jednat o režimová opatření, volně prodejné léky či léky na předpis, další vyšetření nebo zákroky určené k léčbě konkrétních onemocnění

Na co se mě bude proktolog ptát?

Počítejte s tím, že proktolog bude mít různé otázky na téma stolice, stav konečníku či bolest při vyprazdňování. Přestože vám nemusí být příjemné na tyto otázky odpovídat, pro lékaře jsou vaše odpovědi zásadní kvůli stanovení diagnózy a nastavení vhodné léčby.

  • Pociťujete bolest při stolici nebo po ní?
  • Kde se bolest objevuje a jaký má charakter?
  • Pozorujete krvácení při stolici nebo nezávisle na vyprazdňování?
  • O jakou krev se jedná, je jasně červená nebo tmavá?
  • Kde se krev vyskytuje, přímo ve stolici nebo na stolici? V jakém množství?
  • Cítíte v oblasti konečníku něco zduřelého nebo jinak neobvyklého?
  • Pozorujete sekreci z konečníku, svědění a pálení?

Na co se mám proktologa zeptat já?

Tyto otázky týkající se proktologického vyšetření vám mohou usnadnit první návštěvu na proktologii:

  • Jaké vyšetření mě přesně čeká a jak probíhá?
  • Vyžaduje vyšetření nějakou přípravu?
  • Bude mě něco při vyšetření bolet?
  • Dozvím se hned v ordinaci, jak kontrola dopadla?
  • Čeká mě po proktologickém vyšetření ještě kolonoskopie?
  • Budou se hemoroidy léčit pomocí léků, nebo budu muset jít na operaci?

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

Autor: Mgr. Petra Dulíková

Další články

stolicka na záchod

Záchodová stolička: Prevence, úleva a urychlení léčby hemoroidů

Záchodová stolička vám pomůže dosáhnout správné pozice při vyprazdňování, což je důležité pro prevenci hemoroidů. Poradíme, jak ji správně používat.

svědění konečníku

Svědění konečníku: Příčiny, prevence a úleva

Svědění konečníku? Zjistěte možné příčiny a efektivní způsoby, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Stres a hemoroidy

Hemoroidy ze stresu: Odhalte skryté spojení a najděte řešení

Trápí vás hemoroidy? Možná za nimi stojí chronický stres! V tomto článku se dozvíte, jak stres ovlivňuje žilní systém a přispívá k jejich vzniku.

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.