2. ledna, 2022

Mast na hemoroidy a další účinné tipy, jak se jich zbavit

Prozradíme vám, která mast na hemoroidy skutečně funguje a přidáváme dalších 6 tipů na přírodní přípravky.

Mast na hemoroidy

Pokud trpíte hemoroidy, může to být nepříjemný zážitek, který ovlivňuje vaši každodenní kvalitu života. Mast na hemoroidy je jedním z nejčastějších léků pro zmírnění příznaků této nepříjemné potíže.

1. Aloe vera

Rostlina aloe vera je k léčbě hemoroidů využívána odpradávna. Obsahuje vysoký podíl vitamínů B a C a také minerálů, jako je třeba draslík, hořčík, selen, zinek nebo vápník. Zároveň v ní najdeme aminokyseliny, enzymy a mastné kyseliny. Vzhledem k tomuto živinami nabitému složení se aloe vera připisují protizánětlivé, zklidňující a hlavně významné hojivé vlastnosti.

Léčba: Přímo na postižené místo aplikujeme mast na hemoroidy s obsahem aloe vera. Zároveň je možné získat čistý gel přímo z dužnatých listů rostliny a nanášet jej stejným způsobem.

2. Epsomská sůl

Epsomská sůl nebo také hořká sůl se skládá hlavně ze síranu a hořčíku. Hořčík je v těle důležitý pro regulaci enzymů a tvorbu hormonů, také snižuje záněty a pomáhá svalům a nervům v jejich zdravé činnosti. Sírany zase zlepšují vstřebávání živin a působí detoxikačně. Kombinace obou těchto prvků v epsomské soli pak zmírňuje bolesti, snižuje krevní tlak, brání kornatění tepen a působí preventivně proti krevním sraženinám, proto je sůl vhodná při odstraňování hemoroidů.

Léčba: Minerály obsažené v epsomské soli se výborně vstřebávají přes kůži. Provádějte tedy pravidelné koupele, ideálně ve vlažné vodě po dobu 20 minut po každé stolici.

3. Vilín

Vilín obsahuje organické kyseliny, flavonoidy a hlavně třísloviny, díky nimž má výrazné stahující účinky. Zároveň přípravky s obsahem vilínu ulevují od bolesti, působí protizánětlivě a také posilují žilní stěny.

Léčba: Mast na hemoroidy s obsahem vilínu je vhodné aplikovat přímo na postižené místo. Tinkturu vyrobenou z kůry či listů vilínu přidáváme do pravidelných koupelí.

4. Dubová kůra

I dubová kůra je známa svým vysokým obsahem tříslovin. Díky nim má prokazatelné stahující účinky, a přípravky z ní se proto používají pro zastavení krvácení, urychlení léčby špatně se hojících ran, hojení prasklin, vředů a také křečových žil a hemoroidů.

Léčba: Mast na hemoroidy s vysokým obsahem výtažků z dubové kůry aplikujeme přímo na hemoroid. Zároveň je vhodné provádět koupele – ty mohou být buď sedací ve speciálních malých vaničkách s čistým odvarem z dubové kůry nebo takové, kdy silný odvar z dubové kůry přidáme do vany napuštěné teplou ale ne horkou vodou.

5. Kaštan koňský

Plody kaštanu koňského neboli jírovce maďalu obsahují triterpeny a flavonoidy. Díky nim kaštanové masti zvyšují odolnost vlásečnic, zpevňují žilní stěny a zároveň zlepšují jejich pružnost. Dále pak mají tyto přípravky protizánětlivé účinky, tlumí otoky a bolest.

Léčba: Mast na hemoroidy s obsahem kaštanu koňského aplikujeme přímo na postiženou oblast. Pozor ale, kaštan koňský je zároveň toxický, a tak je nutné jej užívat jen zvenčí a v omezených dávkách.

6. Třezalka tečkovaná

Třezalka má mnoho lidových názvů, jako třeba čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček, což je důkazem toho, že její blahodárné a hojivé účinky jsou známy po staletí, a to nejen na starém kontinentu, ale své místo má i v tradiční čínské medicíně a znají ji afričtí domorodci. Kromě jiného je třezalka známá svými protizánětlivými vlastnostmi a zároveň také zlepšuje krevní oběh, a to jsou právě důvody, proč se hodí k léčbě hemoroidů.

Léčba: Můžeme buď použít mast na hemoroidy s obsahem třezalky nebo si vyrobit tzv. Janův olej, kterým pak potíráme postižené oblasti nebo jej přidáváme do koupelí. Janův olej nebo také Janovu krev vytvoříme tak, že naplníme uzaviratelnou lahev květy třezalky, zalijeme panenským olivovým olejem a necháme cca 1 měsíc macerovat.

7. Účinná mast na hemoroidy

Volně prodejné masti a čípky obsahují to nejlepší z výše uvedených přírodních produktů nakombinované tak, aby účinně a rychle bojovaly s vnějšími i vnitřní hemoroidy. Tyto léky okamžitě ulevují od bolesti, snižují otok a urychlují proces hojení.

Léčba: Gely, krémy či masti na hemoroidy se nanáší přímo na postižené místo, čípek se zavádí do konečníku. Obecně při léčbě hemoroidů platí, že je nutné věnovat zvýšenou pozornost hygieně. Tedy po každé stolici rektální oblast umýt vlažnou vodou, důkladně, ale jemně ji osušit a následně aplikovat léčivý prostředek.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Další články

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Rakovina konečníku

Rakovina konečníku: 7 klíčových příznaků

Rakovina konečníku a tlustého střeva (kolorektální karcinom) nemusí mít v raném stádiu žádné příznaky. Jaké symptomy jsou charakteristické?

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.