8. června, 2023

Jak poznám hemoroidy: nejčastější otázky a odpovědi

Jak poznám hemoroidy? V článku vám přinášíme kompletní odpovědi na otázky týkající se hemoroidů. Nejenže vám povíme, jak poznat příznaky a jak se hemoroidy projevují, ale také se podíváme na možné příčiny, faktory zvyšující riziko a metody prevence.

Jak poznám hemoroidy

Jak poznám, že mě trápí hemoroidy? Jsou vidět? Bolí? A kdy kvůli nim zajít k lékaři? V našem článku vám poskytneme odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších užitečných informací o hemoroidech.

Co jsou vlastně hemoroidy?

Hemoroidy jsou zvětšené a zanícené žilky v oblasti konečníku, které se jinak starají o udržení stolice a vyprazdňování. Hemoroidy se rozdělují na vnitřní a vnější.

Jsou hemoroidy vidět?

Vnitřní hemoroidy vidět nejsou a nedají se ani nahmatat, neboť se nachází dále v oblasti řitního kanálu. Mohou ovšem vyhřeznout, a pak viditelné jsou. Hemoroidy vnější vidět jsou a také se dají nahmatat, a to jako měkké hrbolky nebo uzlíky na vnější části konečníku.

Jsou hemoroidy bolestivé?

Vnější hemoroidy bývají bolestivější, protože jsou citlivé na dotek, a to nejen například při hygieně, ale také při sezení nebo vyprazdňování. Vnitřní hemoroidy bolí méně, často ale způsobují nepříjemný tlak při stolici.

Jak se hemoroidy projevují?

Kromě zmiňovaných bolestí či tlaků hemoroidy způsobují také pálení a svědění. Výjimečný není ani hlen nebo jasně červená krev na stolici či toaletním papíru – ta se objevuje především u hemoroidů vnitřních.

Jsou hemoroidy nebezpečné?

Hemoroidy obvykle nebezpečné nejsou. Nejpozději po týdnu by se však měly začít vstřebávat.

Kdy zajít kvůli hemoroidům k lékaři?

Pokud hemoroidy nemizí nebo se jejich průběh časem dokonce zhoršuje, je na místě zajít k odborníkovi. Lékaře je také vhodné vyhledat vždy, když hemoroid vyhřezne nebo v případě, že u sebe pozorujete tmavě červenou nebo hnědou krev. Ta by totiž mohla značit nádorové onemocnění tlustého střeva.

Jak probíhá vyšetření hemoroidů?

Lékař obvykle nejprve sepíše anamnézu a poté provede vizuální prohlídku konečníku. Následovat může rektální vyšetření rukou nebo anoskopem. Což je jednorázová trubička, díky níž může lékař hemoroidy vyšetřit podrobněji.

Jak hemoroidy léčit?

Na trhu existuje celá řada mastí, gelů, čípků či sedacích koupelí, které jednak obsahují složky, jež urychlují stažení hemoroidu a zároveň znecitlivující látky, které ulevují od průvodních jevů.

Co zhoršuje hemoroidy?

Ke zhoršení stavu hemoroidů a prodloužení jejich léčby přispívají časté zácpy a průjmy. Vedle toho se na něm podílí také těhotenství, porod nebo dlouhodobé sezení na tvrdém povrchu.

Co nedělat při hemoroidech?

Během hemoroidálního onemocnění je vhodné se vyhnout všem náročným fyzickým aktivitám, zadržování stolice a dlouhodobému tlačení. Zároveň je na místě vynechat z jídelníčku kávu, černý čaj, ostré pokrmy a také jídla založená na živočišných tucích a jednoduchých cukrech.

Jaká je prevence návratu hemoroidů?

Vzniku a návratu hemoroidů se dá účinně předcházet úpravou stravovacích návyků, dodržováním optimálního pitného režimu, pravidelnou fyzickou aktivitou, eliminací dlouhodobého sezení, snížením nadváhy a důslednou hygienou.

Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Zdroje:

  1. https://www.stefajir.cz/hemoroidy-neboli-hemeroidy
  2. https://www.healthline.com/health/hemorrhoids#causes-and-risk-factors

Další články

neléčené hemeroidy

Neléčené hemoroidy znamenají bolest a nepohodlí. Dopady ale mohou být i vážnější

Neléčené hemoroidy mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je klíčové nepodceňovat léčbu a vyhledat odbornou pomoc co nejdříve.

proktolog, proktologie

Jak probíhá vyšetření u proktologa a na co se připravit?

Co všechno řeší proktolog? Zjistěte, jak probíhá vyšetření u proktologa a jak se na ni připravit. Buďte připraveni na každou návštěvu.

Rakovina konečníku

Rakovina konečníku: 7 klíčových příznaků

Rakovina konečníku a tlustého střeva (kolorektální karcinom) nemusí mít v raném stádiu žádné příznaky. Jaké symptomy jsou charakteristické?

Specializovaná pracoviště

Najděte svého
proktologa blízko Vás!

Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.