Jak poznám hemoroidy? V článku vám přinášíme kompletní odpovědi na otázky týkající se hemoroidů. Nejenže vám povíme, jak poznat příznaky a jak se hemoroidy projevují, ale také se podíváme na možné příčiny, faktory zvyšující riziko a metody prevence.
Jak poznám, že mě trápí hemoroidy? Jsou vidět? Bolí? A kdy kvůli nim zajít k lékaři? V našem článku vám poskytneme odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších užitečných informací o hemoroidech.
Hemoroidy jsou zvětšené a zanícené žilky v oblasti konečníku, které se jinak starají o udržení stolice a vyprazdňování. Hemoroidy se rozdělují na vnitřní a vnější.
Vnitřní hemoroidy vidět nejsou a nedají se ani nahmatat, neboť se nachází dále v oblasti řitního kanálu. Mohou ovšem vyhřeznout, a pak viditelné jsou. Hemoroidy vnější vidět jsou a také se dají nahmatat, a to jako měkké hrbolky nebo uzlíky na vnější části konečníku.
Vnější hemoroidy bývají bolestivější, protože jsou citlivé na dotek, a to nejen například při hygieně, ale také při sezení nebo vyprazdňování. Vnitřní hemoroidy bolí méně, často ale způsobují nepříjemný tlak při stolici.
Kromě zmiňovaných bolestí či tlaků hemoroidy způsobují také pálení a svědění. Výjimečný není ani hlen nebo jasně červená krev na stolici či toaletním papíru – ta se objevuje především u hemoroidů vnitřních.
Hemoroidy obvykle nebezpečné nejsou. Nejpozději po týdnu by se však měly začít vstřebávat.
Pokud hemoroidy nemizí nebo se jejich průběh časem dokonce zhoršuje, je na místě zajít k odborníkovi. Lékaře je také vhodné vyhledat vždy, když hemoroid vyhřezne nebo v případě, že u sebe pozorujete tmavě červenou nebo hnědou krev. Ta by totiž mohla značit nádorové onemocnění tlustého střeva.
Lékař obvykle nejprve sepíše anamnézu a poté provede vizuální prohlídku konečníku. Následovat může rektální vyšetření rukou nebo anoskopem. Což je jednorázová trubička, díky níž může lékař hemoroidy vyšetřit podrobněji.
Na trhu existuje celá řada mastí, gelů, čípků či sedacích koupelí, které jednak obsahují složky, jež urychlují stažení hemoroidu a zároveň znecitlivující látky, které ulevují od průvodních jevů.
Ke zhoršení stavu hemoroidů a prodloužení jejich léčby přispívají časté zácpy a průjmy. Vedle toho se na něm podílí také těhotenství, porod nebo dlouhodobé sezení na tvrdém povrchu.
Během hemoroidálního onemocnění je vhodné se vyhnout všem náročným fyzickým aktivitám, zadržování stolice a dlouhodobému tlačení. Zároveň je na místě vynechat z jídelníčku kávu, černý čaj, ostré pokrmy a také jídla založená na živočišných tucích a jednoduchých cukrech.
Vzniku a návratu hemoroidů se dá účinně předcházet úpravou stravovacích návyků, dodržováním optimálního pitného režimu, pravidelnou fyzickou aktivitou, eliminací dlouhodobého sezení, snížením nadváhy a důslednou hygienou.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Zdroje: